Διπλό μέσα στη Καβάλα (68-60) και αλλαγή πορείας!

Ο Άρης πιστοποίησε την αγωνιστική του άνοδο στην Καβάλα, κερδίζοντας την ομώνυμη τοπική ομάδα με 68-60, μετά από σπουδαία εμφάνιση. Στο γήπεδο όπου πριν από δυο βδομάδες ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός οι κίτρινοι πέρασαν νικηφόρα, στηριζόμενοι στην άμυνα τους και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι φιλοξενούμενοι εξουδετέρωσαν τα δυο επιθετικά ατού των γηπεδούχων τους Αμερικανούς Τέιλορ (άποντος) και Ο’ Μπράιαντ (4 π.) και αυτό ήταν το κλειδί της επικράτησης. Η ομάδα παρουσιάστηκε πολύ καλά διαβασμένη και από το πρώτο λεπτό έδειξε αποφασισμένη να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό της Καλαμίτσας. Ακόμη κι όταν οι Καβαλιώτες πλησίασαν στους τέσσερις στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έδειξε χαρακτήρα. Ταπούτος και Τσαλδάρης ήταν οι κορυφαίοι για τον Άρη που πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δεν τους πτόησαν ούτε τα δυο γρήγορα φάουλ του Κρούσιτς, τον οποίο αντικατέστησε ο Μπόγρης στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Με τέσσερις πόντους του Μάλντροου προηγήθηκαν με 4-0 την ώρα που οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν περίπου τρεισήμισι λεπτά για να πετύχουν καλάθι (2-4). Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή αύξησαν τη διαφορά (2-10 στο 8′) και για πρώτη φορά βρέθηκαν στο +10 (4-14 στο 9′). Με τέσσερις πόντους από τον Καραποστόλου η Καβάλα μείωσε σε 8-15 στο δεκάλεπτο, αντιμετωπίζοντας μεγάλο πρόβλημα απέναντι στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Άρης δεν έδωσε δικαίωμα ούτε στη δεύτερη περίοδο στους Καβαλιώτες να πλησιάσουν στο σκορ διατηρώντας μια διαφορά που κυμάνθηκε από 9-14 πόντους με όπλο την άριστη αμυντική λειτουργία. Οι κίτρινοι είχαν πολλές λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Τσαλδάρη προηγήθηκαν με 25-12 (13’30”) ενώ λίγο αργότερα ο Ντέιβις έκανε με λέι απ στον αιφνιδιασμό το 30-16 (στο 16′). Το ημίχρονο έληξε με 21-34 κι αν οι παίκτες του Άρη ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα.

Ο Ταπούτος ήταν «ζεστός» στην τρίτη περίοδο ευστοχώντας σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα (30-45 στο 26′) με τον Τσαλδάρη να τη συντηρεί σ’ αυτά τα επίπεδα (32-47). Οι κίτρινοι όμως έχασαν τη συγκέντρωση τους, υπέπεσαν σε λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Καβάλα, η οποία μ’ ένα σερί 7-0 (πέντε πόντοι από τον Πάσαλιτς) μείωσε σε 47-39, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου (39-48).

Ο Βόσνιος «ροκάνισε» κι άλλο τη διαφορά (41-48) με δυο βολές. Ο Ντέιβις με τρίποντο έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τον Άρη (41-51) που έμεινε περισσότερο από τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς (μόνο μια βολή του Τζέιμς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Καβάλα έριξε και πάλι τη διαφορά κάτω από τους 10 (45-54 στο 34′, 48-56 στο 35′ με τρίποντο του Πάσαλιτς) κι έγινε απειλητική αφού ο Κοστόφ έκανε το 50-56, αναγκάζοντας τον Αλεξανδρή να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Αγγελόπουλος χρεώθηκε με φάουλ και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Ταπούτος με 4/4 βολές έδωσε ανάσα στον Άρη (50-60 στο 36′). Άλλες δυο βολές από τον Τσαλδάρη έφεραν τους κίτρινους στο +12 (50-62, 3’40” πριν τη λήξη). Με δυο συνεχόμενα τρίποντα από Κοστόβ και Αγγελόπουλου η Καβάλα μείωσε σε 56-62 και με καλάθι του Σίμτσακ σε 58-62 (58” πριν το τέλος).

Ο Ντέιβις αστόχησε αλλά ο Μάλντροου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Τσαλδάρης που κέρδισε το φάουλ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή, κάνοντας το 64-58 (στα 34, 5”). Ο ίδιος παίκτης με κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό (58-66 στα 22”) έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες των γηπεδούχων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν με βολές οι Αγγελόπουλος και Ταπούτος.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 21-34, 39-48, 60-68.

ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 15(3), Αγγελόπουλος 9(1), Τέιλορ, Στεφανίδης 2, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Γεωργάκης, Κοστόβ 7(1), Καραποστόλου 13, Σίμτσακ 10, Ο’ Μπράιαντ 4.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 6, Ταπούτος 18(3), Τζέιμς 8, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 11(3), Κρούσιτς, Μπόγρης 6, Μάλντροου 6, Τσαλδάρης 13(1), Βεργίνης.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!