ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Διπλό μες το ΟΑΚΑ Άρη ολέ ολέ! Τεράστιος Άρης, νίκη με 56-50 και 2-2!

Μ’ ένα όνειρο τρελό! Αυτός ο Άρης τρελαίνει κόσμο, τρελαίνει τους πάντες και θέλει να συνεχίσει να το κάνει! Κέρδισε ξανά τον Παναθηναϊκό με σκορ 56-50, ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και θα πάει στο ΟΑΚΑ το Σάββατο να διεκδικήσει την είσοδό του στους τελικούς του πρωταθλήματος!

Δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς πολύ μπάσκετ για να καταλάβει τι παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε με 19-29 για τον Παναθηναϊκό. Ο Άρης ήταν πολύ άστοχος και αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο πρόβλημά του. Το δεύτερο ήταν το αμυντικό ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός πήρε 13 επιθετικά ριμπάουντ (7 ο Χάντερ) στο πρώτο ημίχρονο.

Η παρουσία των Διαμαντίδη – Καλάθη στην ίδια πεντάδα έκαναν τον Παναθηναϊκό πολύ σκληρό στην περιφερειακή άμυνα, αλλά οι κίτρινοι έβγαλαν αρκετά ελεύθερα σουτ, τα οποία δεν μπήκαν. Ο Άρης είχε 2/17 τρίποντα στο πρώτο μέρος και συνολικά 8/35 εντός παιδιάς (22%).

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός απλώς λιγότερο άστοχος και με τα επιθετικά ριμπάουντ βρήκε πόντους που του έδωσαν διαφορά μέχρι και 13 πόντους (13-29 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 32% εντός παιδιάς (11/34), είχαν 8 λάθη, αλλά ήταν μπροστά με απόσταση ασφαλείας.

Τα ελεύθερα σουτ βγήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη, αλλά αυτή τη φορά μπήκαν! Γουότερς, Μούρτος, και δύο φορές ο Μακ Νιλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ευστόχησαν σε τρίποντα και το Παλέ πήρε φωτιά! Σε συνδυασμό με το τέταρτο φάουλ του Χάντερ, που ήταν “κλειδί” για τον Παναθηναϊκό αμυντικά, οι κίτρινοι πήραν το μομέντουμ του αγώνα και όχι απλά γύρισα, αλλά προηγήθηκαν με 33-32 με τον Μακ Νιλ (25’), ενώ έφτασαν και στο +6 με τρίποντο του Φλιώνη (38-32 στο 29’) πριν μειώσει με βολές ο Φώτσης σε 38-34. Οι πράσινοι στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς και τρεις βολές!

Ο Άρης είχε πάρει φόρα! Με τρίποντο του Μακ Νιλ ξέφυγε με 45-37 (33’), αλλά ο Γουότερς είχε χρεωθεί με τέταρτο φάουλ και αυτό δημιούργησε πρόβλημα στην οργάνωση. Ο Παναθηναϊκός χωρίς να είναι καλός εκμεταλλεύτηκε την κούραση βασικών παικτών του Άρη και σταδιακά μείωσε τη διαφορά (45-42, 4.46 πριν το τέλος), ενώ με σερί 0-11 προηγήθηκε με 45-48 (37’). Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση και ήρθε με δύο μεγάλα σουτ του Γουότερς (49-48, 2.24) και ένα από τον Γουάιτ (51-48, 1.53)! Φώτσης και Γουότερς αστόχησαν στις επόμενες επιθέσεις, ο Χαραλαμπόπουλος με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (51-50, 1.12) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι… Ο Γουάιτ με εκπληκτική ασίστ του Γουότερς έγραψε το 53-50 (53’’) και στα 20’’ ο Γουίλιαμς έχασε δύο σερί τρίποντα! Ο Μακ Νιλ κέρδισε φάουλ στα 15’’ πριν το τέλος και με 1/2 βολές έγραψε το 54-50! Ο Χαραλαμπόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και ο Γουάιτ με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 56-50!

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 19-29, 38-34, 56-50.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 10 (14ρ., 3ασ., 2κοψ.), Γουότερς 12 (3/7δπ., 2/5τρ., 5ασ.), Μούρτος 7 (6ρ.), Σίμτσακ 2 (5ρ.), Μακ Νιλ 16 (1/2β., 3/11δπ., 3/6τρ., 8ρ., 3κλ.), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης 6 (2/2δπ.), Κοέν 3 (3ρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαραλαμπόπουλος 2, Διαμαντίδης 9 (3), Καλάθης 3, Γουίλιαμς 19 (2), Χάντερ (11ρ.), Μποχωρίδης, Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 8, Παππάς 1.