Διπλό στη ΧΑΝΘ (55-70) για τους Εφήβους με κορυφαίο τον Κουρτίδη (video)

Ανώτερος ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εκτός έδρας της ΧΑΝΘ με 70-55, έχοντας για κορυφαίο τον Βαλάντη Κουρτίδη με 23 πόντους και 5 τρίποντα.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές στην τρίτη περίοδο, όπου δημιούργησαν επιμέρους σκορ 22-8, φτάνοντας στην τελική επικράτηση και στη δεύτερη νίκη τους σε σύνολο τριών αγώνων. Εξαιρετικός και ο Γιάννης Σιδηροηλίας με 17 πόντους και τρία τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 18-16, 30-37, 38-59, 55-70

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Πράττος

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης-Τζιόμαλος): Γρίβας 2, Σωσσίδης, Βαζούκης 10, Χριστόγλου, Ζούντσας 1, Ντουπτσόγλου 2, Καραγεωργίου 15(2), Περρής 9(1), Μακούλης, Ζωίδης 8, Τσάμης 5(1), Ζατζηβούρκογλου 3(1).

Αρης (Μπουσβάρος-Κουβάτσης): Νετζήπογλου 4, Βλάσιος 6(1), Σπόντης 5(1), Δεληγκάρης, Ανδρέου, Φρύδας 7(1), Ζειμπέκης, Κουρτίδης 23(5), Σιδηροηλίας 17(3), Γκοτζαμανίδης, Βάνης 4, Αργυρόπουλος 4.