Διπλό της Λέστερ (0-1) επί της Έβερτον στο πρώτο ματς του 2019 στην Πρέμιερ Λιγκ (video)

Η Λέστερ έφυγε νικήτρια από την έδρα της Έβερτον με 1-0 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής και του νέου έτους στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στην εκατοστή συνάντηση των δύο ομάδων στην κορυφαία κατηγορία, η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους γηπεδούχους και ήρθε στο 19ο λεπτό όταν ο Ντιν έκανε τη σέντρα στον Κένι, του οποίου το σουτ σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών.

Στο 58′ o Tζέιμι Βάρντι νίκησε τον Πίκφορντ άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα με το αριστερό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του 2019 στην Πρέμιερ Λιγκ. Tρία λεπτά πριν το τέλος τα ζαχαρωτά έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μπερνάρ μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, ωστόσο κανένας συμπαίκτης του δεν ήταν στην μικρή περιοχή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, οι «αλεπούδες» συνέχισαν την καλή τους παράδοση στα Πρωτοχρονιάτικα παιχνίδια, μετρώντας πλέον 5 νίκες και 1 ισοπαλία στα 6 τελευταία ματς.