Διπλό της Παρτιζάν στο Κάουνας

Τεράστιο «διπλό» σημείωσε στο Κάουνας η Παρτιζάν, η οποία έγραψε το «δύο στα δύο» επί της Ζαλγκίρις στην εφετινή Euroleague, αύξησε σε 12-11 το ρεκόρ της και έπιασε τους Λιθουανούς, την Βαλένθια και την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην οκτάδα!

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε με 88-74 των Λιθουανών, για την 23η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη της.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και η ευστοχία από τα 6,75 βοήθησε τους Σέρβους να εξασφαλίσουν μία διαφορά 17 πόντων στο ημίχρονο (30-47), η οποία τους κράτησε μακριά από τον κίνδυνο στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Λιθουανών στην τρίτη περίοδο, όταν μείωσαν στο 30΄ σε 54-61. Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ενεργοποίησαν και πάλι την άμυνα τους, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (61-81 στο 37΄) και δεν κοίταξαν πίσω…

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους (season high), όσους είχε και ο Ίγκνας Μπραζντέικις για την Ζαλγκίρις.
Τα δεκάλεπτα: 15-26, 30-47, 54-61, 74-88