ΜΠΑΣΚΕΤ

Δυνατός στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης, φιλική ήττα με 89-67 από τον Ολυμπιακό

Στο δεύτερό του φιλικό ο Άρης γνώρισε την ήττα με 89-67 από τον Ολυμπιακό στο Μέτσοβο, δείχνοντας ωστόσο αρκετά καλά στοιχεία ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «κιτρινόμαυροι» κοίταξαν στα… μάτια τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο (42-34), όντας διαρκώς κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 89-67. Πρώτος σκόρερ ο Λάκι Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν ακόμα οι Ραμόν Χάρις (11π.), Γκάρι Μπελ (10π.) και Μάικαλ Κάιζερ (10π.).

Στην ενημέρωση της η ΚΑΕ Άρης αναφέρει: «Σε έναν αγώνα που αποτέλεσε πολύ δυνατό τεστ, ο Άρης ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 89-67 στο Μέτσοβο. Ο Βαγγέλης Αγγέλου δοκίμασε διάφορα σχήματα και είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Δεν αγωνίστηκε ο Δημήτρης Βεργίνης, λόγω των ενοχλήσεων στον προσαγωγό του δεξιoύ του ποδιού.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-34, 67-53, 89-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (David Blatt): Williams-Goss 19(2), Toupan 7(1), Σπανούλης 13(3), Tima 5(1), Milutinov, Strelnieks 2, Βεζένκοφ 8, Πρίντεζης 10(1), Παπανικολάου 12(1), Μάντζαρης, Μπόγρης, LeDay 13.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 20(3), Kyser 10, Μποχωρίδης 4(1), Φλιώνης, Bell 10(2), Dallo 2, Σλαφτσάκης, McGhee 7, Harris 11(1), Αγγέλου 3(1).

* Οι δυο ομάδες έπαιξαν ένα επιπλέον εξάλεπτο, στο οποίο οι δυο προπονητές χρησιμοποίησαν τους μικρότερους σε ηλικία παίκτες. Οι “κίτρινοι” επικράτησαν με 10-6. Για τον Άρη συμμετείχαν οι Φλιώνης, Βλάσιος (3 π.), Αγγέλου, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης (4 π.), Βουλγαρόπουλος (3 π.) και Γουάμπα.

* Τον αγώνα παρακολούθησαν ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΚΑΕ ΑΡΗΣ, Χάρης Παπαγεωργίου και ο General Manager της ΚΑΕ, Θωμάς Ντούλης».