Δυο λάθη λιγότερα, ένα ριμπάουντ περισσότερο…

Δύο λάθη λιγότερα, ένα ριμπάουντ περισσότερο… Τόσο ήθελε για να κερδίσει ο Άρης τον Ολυμπιακό σήμερα στο Αλεξάνδρειο! Το 59-64 με το οποίο οι ερυθρόλευκοι έφυγαν νικητές από το Παλέ μαρτυρά πόσο ανταγωνιστικός ήταν ο Άρης, αλλά επειδή οι λεπτομέρειες κάνουν πάντα την διαφορά, αυτές ήταν εις βάρος του σήμερα.

Οι κίτρινοι έφεραν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν. Εκμεταλλεύτηκαν την απουσία των Σπανούλη, Πρίντεζη και Σερμαντίνι και μέχρι το 33’ έλεγχαν το παιχνίδι και είχαν το προβάδισμα. Στο τέλος, όμως, δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να βάλουν την μπάλα σωστά στο καλάθι, έχασαν κάποια κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ και το πλήρωσαν.

Ο Άρης κέρδισε το πρώτο δεκάλεπτο (18-17), κέρδισε το δεύτερο δεκάλεπτο (22-19), δεν έχασε το τρίτο (12-12), ήταν μπροστά στο σκορ με 56-51 (33’), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έκανε κυρίως λάθη και άστοχα σουτ. Η ομάδα του Μίνιτς έπαιξε πολύ καλή άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ, αλλά το σημείο που υπερείχε συνολικά τον “πλήγωσε” στο τέλος.

Το 56-51 (33’) έγινε 58-62 στο 39’, όμως ο Άρης με μία βολή του Μποχωρίδη διατηρήθηκε στο παιχνίδι. Μείωσε σε 59-62 (50’’), έβγαλε δύο καλές άμυνες, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επίθεση. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, ο Άρης έβγαλε την άμυνα, ο Σλούκας αστόχησε (8’’), όμως ο Ντάνστον πήρε το ριμπάουντ και με εύκολο καλάθι έγραψε το 59-64, δίνοντας τέλος στις ελπίδες του Άρη επιστροφή.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 8 (5ασ.), Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 6 (3ρ., 2κλ.), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6 (9ρ., 2ασ.), Βεζένκοφ 15 (6/7δπ., 1/3τρ., 9ρ.), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 8, Αθηναίου 5 (6ρ., 4ασ., 7λ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 5, Ντάνστον 17 (1/5β., 8/11δπ., 6ρ., 2κλ.), Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 8 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 1, Λοτζέσκι 15 (5ρ., 4κλ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (5ρ., 6ασ., 2κλ.), Καββαδάς 4.