Δύο λεπτά αδράνειας και… γλίστρησε το μπρέικ! Ήττα στο ΟΑΚΑ με 85-79…

Δύο λεπτά έλλειψης συγκέντρωσης στέρησαν τον Άρη από το μπρέικ επί του Παναθηναϊκού μέσα στο ΟΑΚΑ! Το διάστημα 30’-32’ οι πράσινοι πέτυχαν 5/6 τρίποντα, ξέφυγαν με 16 πόντους και εκεί έχτισαν τη νίκη τους με 85-79 απέναντι στους κίτρινους που ήταν ανταγωνιστικοί ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι κίτρινοι προστάτευσαν την μπάλα σχεδόν τέλεια και στην άμυνα και στην επίθεσή τους στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Είχαν μόλις δύο λάθη και έδωσαν μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ στον Παναθηναϊκό και με τον Οκάρο Γουάιτ να συνδέεται με το καλάθι ήταν αυτοί που καθόρισαν την έκβαση του παιχνιδιού. Ο Αμερικανός έκανε το 9-11 στο 7’, όμως οι πράσινοι απάντησαν άμεσα, προηγήθηκαν με 13-11 (8’) και 17-14 (9’) πριν το δεκάλεπτο κλείσει ισόπαλο με 19-19, αλλά το κακό για τον Πρίφτη ήταν το φόρτωμα με δύο φάουλ και του Κοέν και του Σίμτσακ.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός άλλαξε, κυρίως γιατί ανέβασε την απόδοσή του ο Παναθηναϊκός επιθετικά. Ο Καλάθης βρήκε τρόπους να σκοράρει, ο Γουότερς έκανε εύκολα λάθη στην επίθεση και οι πράσινοι ξέφυγαν με 30-23 στο 15’ και 32-26 στο 16’. Ο Άρης με τρίποντα του Πελεκάνου κρατήθηκε “ζωντανός” (είχε 6/15 στο α’) μειώνοντας σε 35-34 (18’), αλλά Καλάθης και Γουίλιαμς έδωσαν και πάλι διαφορά 7 πόντων στους γηπεδούχους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-39).

Οι κίτρινοι μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου ήταν μέσα στο παιχνίδι, βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Το σκορ ήταν 50-45 στο 25’, αλλά η είσοδος του Ραντούλιτσα και η εξαιρετική μέρα του Καλάθη έδωσαν στους γηπεδούχους ακόμα μεγαλύτερο πλεονέκτημα. Το σκορ έγινε 54-45 στο 26’ και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ο μέχρι τότε άστοχος Παναθηναϊκός από το τρίποντο έφτασε στο +13 (67-54) με εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. των Καλάθη και Γουίλιαμς.

Ο Πελεκάνος μείωσε σε 67-57 με τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου, αλλά 2/2 τρίποντα του Παππά στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου διαμόρφωσαν το 73-57 (31’), ενώ και ο Φελντέιν με νέο τρίποντο έγραψε το 76-63. Στο 33’ το σκορ έγινε 78-63 από τον Παππά που πήρε τη σκυτάλη από τον Καλάθη… Οι κίτρινοι είχαν επιτρέψει στον Παναθηναϊκό να βρει ρυθμό στην επίθεση και το παιχνίδι ξέφυγε εντελώς από τον ρυθμό τους.

Όπως συμβαίνει φέτος σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια που βρίσκεται πίσω, ο Άρης δεν τα παράτησε. Σταδιακά οι κίτρινοι επέστρεψαν. Το 82-65 στο 35’ έγινε 82-74 με τρίποντο του Μακ Νιλ 1.43 πριν το τέλος του αγώνα. Ο Γουίλιαμς με 2/2 βολές έγραψε το 84-74 (1.11), αλλά ο Άρης απάντησε με καλάθι του Κοέν (84-76 στα 49’’) και τρίποντο του Μακ Νιλ (84-79 στα 19’’) και ήταν έτοιμος για μια νέα ανατροπή. Ο Γουίλιαμς με 1/2 βολές στα 18’’ έκανε το 85-79 που εν τέλει ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Κοέν αστόχησε στην τελευταία επίθεση…

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-39, 67-57, 85-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαραλαμπόπουλος 2 (4ρ.), Φώτσης 2 (3ρ.), Ραντούλιτσα 10 (8ρ., 5ασ.), Καλάθης 21 (6/9δπ., 3/4τρ., 6ρ., 8ασ.), Γουίλιαμς 18 (3/4β., 6/8δπ., 1/3τρ., 4ρ., 4ασ.), Χέινς 3 (1), Παππάς 12 (2/2β., 2/2δπ., 2/3τρ.), Φελντέιν 9 (1), Διαμαντίδης 4 (5ρ., 4ασ.), Γκιστ 4, Χάντερ.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 10 (3/4β., 2/5δπ., 1/3τρ., 8ρ., 2ασ.), Γουότερς 12 (2/2β., 2/6δπ., 2/6τρ., 2ρ., 7ασ.), Κοέν 10 (2/4δπ., 2/5τρ., 2ρ., 2ασ.), Μούρτος 2, Μακ Νιλ 22 (5/7β., 4/11δπ., 3/4τρ., 10ρ.), Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9 (3/4τρ.), Τσούπκοβιτς 7 (1), Ζάρας, Σίμτσακ.