Δύο πρόσωπα για την Εθνική, αλλά νίκη (87-76) με Μαυροβούνιο

Η Εθνική «ψάχτηκε» και δυσκολεύτηκε με διάφορα σχήματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ανέβηκε αισθητά και νίκησε το Μαυροβούνιο (87-76) σε φιλικό επί γαλλικού εδάφους. Πρωταγωνιστές Πρίντεζης-Μήτογλου.

Το πρώτο από τα δύο της «τεστ» στο Παρίσι έδωσε η Εθνική ομάδα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το «παράθυρο» του Σεπτεμβρίου όπου θα αντιμετωπίσει την Σερβία στο Ηράκλειο (13/9) και την Γεωργία στην Τιφλίδα (16/9). Σ’ αυτό, παρουσίασε δύο πρόσωπα, καθώς ξεκίνησε πολύ νευρικά και δεν… βολεύτηκε με το ψηλό σχήμα του πρώτου μέρους, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφερε το ματς με το Μαυροβούνιο στα μέτρα της. Ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου παρουσίασε πολύ καλά δείγματα γραφής. Επόμενος αντίπαλος αύριο (9/9, 19:30) η ισχυρή Γαλλία.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Πρίντεζης (18π. με 7/8 εντός πεδιάς και 4 ασίστ), ενώ σε ένα ακόμη παιχνίδι του με τη «γαλανόλευκη» κατάφερε να ξεχωρίσει ο Κωνσταντίνος Μήτογλου (14π., 7ριμπ.). Σημαντικές λύσεις από Παπανικολάου (10π., 5ριμπ.), Παπαπέτρου (9π., 5ριμπ., 2ασ.) και Μπουρούση (11π., 3ριμπ.). Μακριά από καλά στάνταρ έμειναν Καλάθης (1π., 3λθ., 5φ. σε 10′) και Ντόρσεϊ (0/4 σουτ σε 17′). Από πλευράς Μαυροβουνίου, πρωταγωνίστησε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νίκολα Ιβάνοβιτς με 19 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Όσον αφορά στη διακύμανση του αγώνα, η Ελλάδα μπήκε με διάθεση να τροφοδοτήσει Μπουρούση-Πρίντεζη στη ρακέτα και ήταν μπροστά με 6-9 στο 4′. Ωστόσο, η νευρικότητα και η έλλειψη ομοιογένειας ήταν εμφανής με την «γαλανόλευκη» να μένει τέσσερα λεπτά χωρίς εντός πεδιάς καλάθι και το Μαυροβούνιο να το εκμεταλλεύεται, σε συνδυασμό με την κακή άμυνα, για το +7 (17-10). Τελικά, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Σλούκα για το 21-17 και την ομάδα του Σκουρτόπουλου να έχει υποπέσει ήδη σε έξι λάθη.

Τα ψηλά σχήματα, με έναν καθαρό γκαρντ στο παρκέ, δεν έδειχναν να ευνοούν την Ελλάδα που έμεινε πίσω ακόμη και με διψήφια διαφορά (30-20 στο 14′). Η επανεμφάνιση του Μπουρούση έδωσε πνοή σε άμυνα κι επίθεση (30-24), ενώ συνολικά η Ελλάδα βελτιώθηκε στο ίδιο διάστημα. Ο Ιβάνοβιτς είχε ρυθμό και κρατούσε μπροστά το Μαυροβούνιο, αλλά η εκδήλωση επιθετικών προσπαθειών από το «ζωγραφιστό» αποδείχθηκε σημαντική ώστε η διαφορά να πέσει με τη λήξη του ημιχρόνου (42-38).

Με αρκετά νεύρα (τεχνική ποινή Καλάθη, δυο αντιαθλητικά φάουλ των Μαυροβουνίων) ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και η Ελλάδα το εκμεταλλεύτηκε, ανεβάζοντας παράλληλα την άμυνά της και παίζοντας ξανά με δυο γκαρντ. Ο ρυθμός και η εικόνα του ματς άλλαξαν ριζικά, ο Παπαπέτρου έδωσε προβάδισμα και το σερί διευρύνθηκε στο 0-15 με εντυπωσιακό Πρίντεζη (45-53 από το 45-38). Ο Μαργαρίτης ήταν ο παίκτης που ανέβασε την απόσταση σε διψήφιο αριθμό (49-60), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-65.

Αν και ξεκίνησε με 2:30 χωρίς πόντο στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική διατήρησε τον έλεγχο (57-70, στο 33′). Πάντως, το δίδυμο Πόποβιτς-Ιβάνοβιτς έδωσε λύσεις στο Μαυροβούνιο που κατάφερε να μειώσει ακόμη και σε -5 (70-75, στο 36′). Ένα τρίποντο του Μπουρούση έδωσε ανάσα, αλλά η ομάδα του Μίτροβιτς συνέχισε να παλεύει (74-78, στο 38′). Ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου για το 76-84 αποδείχθηκε οριστικά… χαριστική βολή για το Μαυροβούνιο, με την Εθνική να επικρατεί τελικά με σκορ 76-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-38, 52-65, 76-87

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μίτροβιτς): Πόποβιτς Α. 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμόνοβιτς 1, Ιβάνοβιτς 19 (4), Πόποβιτς Π. 11 (1), Σέκουλιτς 6, Νίνταμ 7 (1), Στάροβλαχ 8, Βράνιες, Κάραπιτς 2, Σέχοβιτς 3 (1), Μπάροβιτς 10

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Μπουρούσης 11 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Καλάθης 1, Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Παπανικολάου 10 (5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 18 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο Θ., Μάντζαρης 3 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μήτογλου 14 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 7 (1), Μαργαρίτης 6