Δύο σερί air ball βολές για τον Γιάννη και ήττα από το +19 για τους Μπακς (videos)

Οι Μπακς κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο στη Βοστώνη, με τους τρομερούς Σέλτικς να επιστρέφουν από το -19 και να παίρνουν τη νίκη με 116-105.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Οι Σέλτικς υποχρέωσαν τους Μπακς στην δεύτερη φετινή τους ήττα και μάλιστα με παρόμοιο τρόπο με την πρώτη (κόντρα στους Χιτ): Με ανατροπή. Οι “Κέλτες” έδειξαν χαρακτήρα στην Βοστώνη και ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων, παίρνοντας μία πανάξια νίκη κόντρα σε ένα Μιλγουόκι που ψάχνεται.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε μέτρια βραδιά, αντιμετωπίζοντας προβλήματα με την άμυνα των Σέλτικς, ενώ είχε και αρκετά νεύρα, με αποτέλεσμα στην 4η περίοδο να υποπέσει σε ένα σκληρό φάουλ στον Σμαρτ και λίγο αργότερα να χρεωθεί με τεχνική ποινή. Ακόμα κι έτσι, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους με 8/13 σουτ, 6/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Δείγμα της μέτριας βραδιάς του αποτέλεσε η στιγμή που έκανε air ball σε δύο συνεχόμενες βολές στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δείτε τη φάση:

Στο παιχνίδι οι Μπακς προηγήθηκαν με 40-21 και 58-42 στο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Κέμπα Γουόκερ έκαναν την ανατροπή.

ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-34, 42-58, 80-76, 105-116.

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 21 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τέιτουμ 25 (4), Γουόκερ 32 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, Σμαρτ 19 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Οτζελέγιε 3, Γ. Γουίλιαμς 2, Ρ. Γουίλιαμς 2, Έντουαρντς 1, Γουαναμέικερ, Λάνγκφορντ, Γκριν.

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 22 (14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μίντλετον 26 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 10 (1), Μπλέντσο 7 (1), Μάθιους 3 (1), Ιλιασόβα 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 3 (1), Χιλ 12 (2), Κ΄ναγκτον 6 (2), Κόρβερ 9 (2).