Δύο σούπερ άμυνες, δύο άνετες νίκες για τον Άρη (videos)

Η χθεσινή εμφάνιση κόντρα στη Λάρισα ήταν ακόμα μία απόδειξη, πως αν ο Άρης παίξει αποτελεσματική άμυνα, τότε όχι μόνο δεν χάνει, αλλά κάνει και άνετες νίκες.

Τουλάχιστον αυτό αποδεικνύουν οι αριθμοί, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν πετύχει τις δύο πιο ευρείες τους φετινές νίκες κρατώντας τους αντιπάλους τους κάτω από τους 60 πόντους.

Χθες ο Άρης κέρδισε τη Λάρισα με 70-52, δεχόμενος 30 πόντους συνολικά μεταξύ δεύτερου και τέταρτου δεκαλέπτου, καθώς η πρώτη περίοδος έληξε στο 22-22.

Ήταν εξάλλου κάτι που το παραδέχθηκαν και οι δύο προπονητές. «Το παιχνίδι ήταν στα δικά μας χέρια από την στιγμή που πήγαμε καλά στην άμυνα» είπε ο Σάββας Καμπερίδης, με τον Νίκο Παπανικολόπουλο να σχολιάζει: «Ο Άρης μας έδειρε μπασκετικά, καθαρή και δίκαιη η νίκη του».

Ωστόσο, ο Άρης έχει πετύχει και καλύτερη αμυντική επίδοση στη φετινή σεζόν. Στις 23 Ιανουαρίου κέρδισε 77-48 το Μεσολόγγι καθαρίζοντας το ματς στην τρίτη περίοδο, με το επιμέρους σκορ να δείχνει 23-9.