Εδώ είναι Παλέ! Με Χάρελ-Τολιόπουλο ο Άρης υπέταξε τον ΠΑΟΚ (77-63)!

Σπουδαίο ματς στο Αλεξάνδρειο σε ένα κατάμεστο Παλέ με τον Άρη να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ σε ένα ντέρμπι από τα παλιά.

Με ηγέτη τον τρομερό Χάρελ και τον Τολιόπουλο στο τέλος ο Άρης έφτασε σε μια δύσκολη νίκη με 6.000 κόσμο και 77-63!

Σπουδαία νίκη για τον Άρη, που συνεχίζει να ελπίζει για την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου. Τολιόπουλος και Χάρελ έκαναν πράγματα και θαύματα, με τον ΠΑΟΚ να μένει από δυνάμεις παρά το γεγονός ότι οι κιτρινόμαυροι προέρχονταν από δύο ματς μεγάλης έντασης Δευτέρα και Τετάρτη.

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε να χάνει με 0-5 και 3-8.  Με ένα σερί 5-0 το σκορ έγινε 11-8. O ΠΑΟΚ απάντησε με 11-16 και ο Άρης μείωσε σε 15-16 στο 6ο λεπτό. Ο Άρης προηγήθηκε με 22-18 στο 8ο λεπτό με τη βοήθεια του κόσμου. Το δεκάλεπτο έληξε 24-22.

Ο Άρης προηγήθηκε με 27-22 στο 12. O ΠΑΟΚ δεν άφηνε τον Άρη να ξεφύγει και το σκορ ήταν 32-31 στο 14ο λεπτό. Ο Χάρελ με ηγετική παρουσία επέτρεψε στον Άρη να προηγηθεί με 36-33. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 40-36. O Χάρελ με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος.

Ο Άρης προηγήθηκε με 45-38 στο 22ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε τον Άρη να ξεφύγει και μείωσε σε 45-42. Ο Άρης προηγήθηκε με 48-42 στο 25ο λεπτό. Το συν 7 στο 56-49 έδινε προβάδισμα στον Άρη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 58-51.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην 4η περίοδο ξέφυγε με 63-51 στο 32ο. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 8, αλλά ο Άρης είχε το πλεονέκτημα. To τρίποντο του Τολιόπουλου έκανε το 72-58 και κάπου εκεί το ντέρμπι κρίθηκε το ντέρμπι. Ο Τολιόπουλος πήρε φωτιά στην τέταρτη περίοδο και καθάρισε το ματς! Μαγική σεζόν γι’ αυτό το παιδί!

Το Παλέ έδωσε ώθηση και ο Άρης κυνηγάει τη 3η θέση στο Πρωτάθλημα.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν άστοχος στο μεγαλύτερο μέρος του σαρανταλέπτου, γέμισε ωστόσο τη στατιστική του χωρίς να σπαταλήσει κατοχές και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πάτησε το γκάζι. Έβαλε το τρίποντο για το 69-58 που ουσιαστικά έκοψε οριστικά τα πόδια των αντιπάλων του και ξανασκόραρε για το 72-58 που έβαλε φωτιά στο Παλέ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεονάς, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 20 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλούμπεργκς 1 (0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 10 (2/3 τρίποντα), Χάρελ 21 (3/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα), Μπάνκστον 6 (3/4 δίποντα), Σλαφτσάκης, Σταρκ 7 (3/9 σουτ), Σανόγκο 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7 (2/4 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλόγηρος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη), ΜακΝίς 20 (9/9 δίποντα, 2/6 βολές), Φρίντρικσον 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (1/5 σουτ, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλστον 6 (3/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 2, Μαργαρίτης 4, Μίχαλακ 3 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ)