Ελλάδα – Νότια Αφρική 24-2: Τα σάρωσαν όλα τα κορίτσια της Εθνικής στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο

Η Ελλάδα τα σάρωσε όλα στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στη Φουκουόκα και επιβλήθηκε της Νότιας Αφρικής με 24-2 στην πρώτη αγωνιστική του Γ’ Ομίλου.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου μπήκε με φόρα στο πρώτο οκτάλεπτο, με τη Νότια Αφρική να μετατρέπεται σε “σάκο του μπόξ”.

Στην πρώτη περίοδο η Εθνική μας ήταν καταιγιστική και βρήκε δίχτυα επτά φορές, ενώ δέχθηκε μόλις ένα γκολ, ενώ στο δεύτερο οκτάλεπτο διεύρυνε το προβάδισμα σε 13-2.

Στην τρίτη περίοδο η Νότια Αφρική δεν μπόρεσε να αντιδράσει και δέχθηκε ακόμα έξι γκολ, με τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου να κάνουν το 19-2.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 24-2, με την Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ να είναι η πρώτη σκόρερ του αγώνα.

Θυμίζουμε ότι οι αντίπαλοι της Ελλάδας στον Γ Όμιλο είναι οι Νότια Αφρική, Αργεντινή και Ιταλία.

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη, Νίνου, Τριχά, Σιούτη, Βασιλική Πλευρίτου, Φουντωτού, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.