Ελλάδα – Τσεχία 67-56: Ιδανική πρεμιέρα στο EuroBasket U18, κορυφαίοι Σαμοντούροβ και Πλώτας

Με τον Σαμοντούροβ να σκοράρει 20 πόντους (13 ριμπάουντ), τον Πλώτα να προσθέτει άλλους 15 και τον Κορκόντζελο να ακολουθεί με 11 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), η Εθνική Εφήβων έκανε ποδαρικό με το δεξί στο EuroBasket U18 της Σμύρνης, επικρατώντας 67-56 της Τσεχίας.

Η Ελλάδα παρά το πολύ κακό ποσοστό από το τρίποντο (2/20), μπόρεσε να ελέγξει από νωρίς τον αγώνα και να κατακτήσει το ροζ φύλλο με σχετική ευκολία. Κορυφαίος των Τσέχων ήταν ο Όλπορτ με 24 πόντους, όμως κανένας άλλος δεν έπιασε διψήφια νούμερα στο σκοράρισμα.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (31/7) τη Σερβία (που επικράτησε 70-52 της Σλοβενίας) για τη 2η αγωνιστική των ομίλων.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα ήταν το καλύτερο δυνατό για τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη, που γρήγορα πήραν το προβάδισμα με 8 αναπάντητους πόντους, φτάνοντας μετά από 9 λεπτά στο 22-13. με τις διεισδύσεις κυρίως του Πλώτα και τα τελειώματα του Σαμοντούροβ.

Προβάδισμα που χάθηκε για λίγο, αφού ο επιθετικός ρυθμός της αρχικής πεντάδας δε βρήκε συνέχεια και οι Τσέχοι με τα σουτ του Όλμπορτ και του Σβόμποντα προσπέρασαν με 27-29. Η επιστροφή του Σαμοντούροβ στο παρκέ και οι επιθετικές αρετές του Κορκόντζελου έφεραν ξανά την Εθνική μπροστά στο σκορ (35-31) με το φινάλε του ημιχρόνου, παρά τα 9 λάθη και το 1/8 από την άρκτο του τριπόντου.

Με την ταυτόχρονη παρουσία των τριών καλύτερων παικτών της Ελλάδας (Σαμοντούροβ, Πλώτας, Κορκόντζελος) στο γήπεδο, η πλάστιγγα έγερνε διαρκώς. Οι Τσέχοι δε σκόραραν για 2:30 λεπτά στην τρίτη περίοδο και προσπάθησαν να επιστρέψουν από το 43-31 με πίεση στα 4/4 που κατέληγε σε ζώνη. Ο Πλώτας όμως την… έσπασε προτού καν αυτή στηθεί, τελειώνοντας μπάλες στον αιφνιδιασμό και το υπέρ της 53-44 στο τελευταίο βιράζ του παιχνιδιού.

Ένα τρίποντο του Σβόμποντα έκοψε τη διαφορά στους πέντε (55-50), όμως η απάντηση ήρθε άμεσα με ένα καλάθι και φάουλ του Σαμοντούροβ, για να ακολουθήσει η χαριστική βολή με ένα μακρινό σουτ του Λάγου -μόλις το δεύτερο τρίποντο της Εθνικής- τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά δε βρέθηκε ξανά κάτω από τους έξι και η Εθνική χωρίς ιδιαίτερο άγχος στο τέλος κατάφερε να πετύχει τη νίκη στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 35-31, 53-44. 67-56

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 3, Κορκόντζελος 11, Λαγός 4 (1), Πλώτας 15 (1), Σπρίντζιος 8, Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 20 (13ρ. 5κ.), Ζούγρης 4