Ελλάς το μεγαλείο σου

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να κερδίσει την Τουρκία με 81-63 και να προκριθεί στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά. Μπορεί η γαλανόλευκη να βρέθηκε να χάσει με 14 πόντους στο ξεκίνηαμ (22-8), ωστόσο, ανέβασε στροφές στα δύο τελευταία δεκάλεπτα και κατάφερε να νικήσει. Έτσι τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:05 πμ.) θα αντιμετωπίσει την Τσεχία για το εισιτήριο για το Τόκιο.

Stoiximan: Μatchcombo live & με δυνατότητα cashout* σε όλα τα matchcombo στοιχήματά σου! *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Αυτό που έδωσε τη νίκη στην Εθνική ήταν η άμυνα που κράτησε την Τουρκία στους 41 πόντους μετά την πρώτη περίοδο. Κορυφαίος ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, σπουδαίος ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους και 9 ασίστ, πολύτιμος στο πρώτο ημίχρονο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14 πόντους. Φοβερή δουλειά από τους ψηλούς, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει 14 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Ντίνο Μήτογλου 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ με 20 πόντους (4/9 τρίποντα) πάλευε σχεδόν μόνος του από τους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81.

Τουρκία (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2.

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ).