Εντυπωσιακές οι γυναίκες του Άρη, έβγαλαν ψυχή κι έκαναν την ανατροπή (3-2) επί του ΑΟ Θήρας

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη «επέστρεψε» από το 0-2 και πήρε σπουδαία νίκη από τον ΑΟ Θήρας με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη έκαναν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της χρονιάς. Κι όχι μόνο ισοφαρίζοντας από 0-2 σε 2-2, αλλά μετατρέποντας το 5-10 του τάι μπρέικ σε 14-14 και παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δυο ομάδες να είναι πλήρως συγκεντρωμένες και προσεκτικές. Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο με τις φιλοξενούμενες τελικά να το κερδίζουν με 27-25.

Στο δεύτερο σετ ωστόσο ο Άρης μπήκε νωχελικά, έχασε την αυτοσυγκέντρωση του, με αποτέλεσμα η ομάδα του ΑΟ Θήρας να έχει αποκτήσει ένα προβάδισμα επτά  πόντων (6-13), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος και φτάνοντας στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Άρης παρουσίασε την εικόνα που είχε στο πρώτο και με τη μαχητικότητα που επέδειξε, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 (25-22 το σετ).

Στο τέταρτο σετ, οι αθλήτριες του Άρη συνέχισαν αποφασισμένες για την ανατροπή και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, το κατέκτησαν με 25-20.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, παρόλο που ο Άρης βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους (5-10), κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πάρει τελικά τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (25-27, 14-25, 25-22, 25-20, 19-17).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 8 (4/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππα, Μερκάδο 28 (26/54 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου, Σουάν 17 (14/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 35% άριστες), Έβανς 18 (15/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 54% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 48% υπ. – 30% άριστες), Τάνη 1 (1/3 επ.), Μυλωνά 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Μπαλογιάννη, Γαϊτανίδου 1 (1 άσσος).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 24 (21/46 επ., 3 μπλοκ), Άμποτ 28 (26/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 57% άριστες), Διάλλα, Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 18 (18/51 επ., 41% υπ. – 29% άριστες), Αργυρίου 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 61% υπ. – 50% άριστες), Αδαμοπούλου, Βεζυργιαννίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόλτσιου.