Εντυπωσιακός Άρης διέλυσε τη Λάρισα (90-72) και συνεχίζει!

Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός, είχε τα πάντα για να κερδίσει και να πάρει τη διαφορά από τη Λάρισα και αυτό έκανε! Το 90-72 διαμορφώθηκε μέσα από μια εξαιρετική εμφάνιση παρουσία 4.000 και πλέον φιλάθλων στο Παλέ!

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη, γιατί όλα άρχισαν από την άμυνα. Με πίεση του Μποχωρίδη στον (καλύτερο παίκτη της Λάρισας) Ρας, οι κίτρινοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, ανάγκασαν την Λάρισα σε έξι λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα πήραν διψήφια διαφορά. Προηγήθηκαν με 14-4 στο 5’ και έφτασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (23-6) λίγο πριν το τέλος της περιόδου, στην οποία είχαν εννιά εύστοχα (9/18) σουτ εντός πεδιάς με οχτώ ασίστ, απόδειξη της ομαδικότητας.

Ο Χίκι ήταν ο παίκτης που προσπάθησε να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα. Με προσωπικές προσπάθειες τα κατάφερε εν μέρει, όταν η Λάρισα μείωσε σε 27-21 στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Ο Άρης αντέδρασε άριστα επιθετικά, ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο με την κιτρινόμαυρη φανέλα, με 18 πόντους και 2/2 βολές, 8/8 δίποντα και σταδιακά η διαφορά επανήλθε σε επίπεδα ασφάλειας.

Στο 17’ το σκορ ήταν 35-23 και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε ξανά στους 17 πόντους (43-26), όμως ένα τρίποντο του Ρας με άμυνα πάνω του διαμόρφωσε το 43-29.

Ο Άρης δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι, απλώς άλλαξε τους πρωταγωνιστές του στην τρίτη περίοδο. Οι Φιτζπάτρικ, Γκετσεβίτσιους, Μόρις και Μπράουν πήραν σκυτάλη και κράτησαν τον εξαιρετικό ρυθμό που είχε η ομάδα από το πρώτο μέρος. Στο 21’ το σκορ έγινε 48-30 και μπορεί να μείωσε η Λάρισα σε 48-36 (23’), αλλά οι κίτρινοι ήταν εξαιρετικοί και πολύ γρήγορα ξέφυγαν και πάλι φτάνοντας στο +21 (63-42) στο 28’! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +24 για τον Άρη, που προηγήθηκε με 70-46 με ένα τρελό κάρφωμα του Μπράουν!

Η… μανία με την οποία έπαιζαν όλοι οι παίκτες του Άρη δεν σταμάτησε ούτε στην τέταρτη περίοδο! Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου ο Άρης είχε διαφορά 29 πόντων τρέχοντας ένα επιμέρους 13-5 με πρωταγωνιστή τον Μπράουν επιθετικά και όλους στο κομμάτι της άμυνας!

Η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Άρη και επέστρεψε στο ματς, για να διεκδικήσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε κερδίσει με 14 πόντους). Στα 1:21 πριν το τέλος το σκορ έγινε 87-70 με καλάθι του Σπυρόπουλου και ο Καμπερίδης κάλεσε τάιμ άουτ, για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Στα 1:04 πριν το τέλος ο Γκετσεβίτσιους με τριποντο έκανε το 90-70, ο Φλόιντ με φόλοου κάρφωμα μείωσε σε 90-72 στα 50’’, αλλά το σκορ παρέμεινε έτσι ως το τέλος και ο Άρης πανηγύρισε διπλά!

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-49, 90-72.