Εντός έδρας ήττα για την Βιλερμπάν πριν τον Άρη

Οδυνηρή ήττα γνώρισε εντός έδρας η Βιλερμπάν από την Ορτέζ με σκορ 63-72 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος και πλέον έχει ρεκόρ 10-10.

Η προσεχής αντίπαλος του Άρη στο Τσάμπιονς Λιγκ παρουσίασε πολύ άσχημο πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση, στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα. Βρέθηκε πίσω με 16 πόντους στο ημίχρονο (21-37), έκανε την αντεπίθεσή της στην τρίτη περίοδο, όταν μείωσε σε 43-46, αλλά η Ορτέζ με κορυφαίους τους Σισοκό και Κούπερ καθάρισε τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και ξέφυγε με 14 πόντους (50-64 στο 37’).

Από την Βιλερμπάν δεν αγωνίστηκε ο Σαρλς Καουντί, ο πιο έμπειρος παίκτης της ομάδας της Λιόν.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 21-37, 43-46, 63-72.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Γουάτκινς 12 (8ρ.), Λανγκ, Νέλσον 18 (4/4β., 7/11δπ., 0/3τρ.), Μίτσαμ 3 (1), Νουά 3, Ούτερ, Ντράγκοβιτς 5 (5ρ.), Χοτζ 22 (7/8β., 3/6δπ., 3/5τρ.).

ΟΡΤΕΖ: Πινέρο 9 (1), Κούπερ 13 (4), Λιούις 11 (1), Σικοκό 22 (11ρ.), Κοφί 11 (7ρ.), Καρνέ 1, Μποκολό, Μιπόκα 5 (1).