Εξαιρετικός ο Άρης, “έπνιξε” αμυντικά τη Λάρισα (70-52) στο Παλέ!

Αυτό που ήθελε, αυτό πέτυχε ο Άρης και το έκανε με κυριαρχικό τρόπο. Κέρδισε στο Παλέ τη Λάρισα με σκορ 70-52 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League και έκανε πολύ σημαντικό βήμα για να βρει και πάλι την αγωνιστική του ηρεμία, μακριά από κινδύνους.

Ο Άρης έλεγξε τον αγώνα από το πρώτο λεπτό κυρίως γιατί μετά από πολύ καιρό ήταν εξαιρετικός ο Δημήτρης Φλιώνης. Ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα και 3 κλεψίματα και ήταν αυτός που οδήγησε τον Άρη στο 18-9 με το οποίο προηγήθηκε στο 8’, όμως η δική του έξοδος από τον αγώνα σε συνδυασμό με την είσοδο του Τζέρι Σμιθ άλλαξαν σχεδόν τα πάντα.

Η Λάρισα έτρεξε ένα σερί 0-11, προηγήθηκε με 18-20 και 20-22 πριν ο Τσάλμερς ισοφαρίσει σε 22-22 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, γιατί ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Σμιθ (31-29 στο 15’).

Ωστόσο με εξαιρετική άμυνα στα επόμενα πέντε λεπτά οι κίτρινοι κράτησαν τους Θεσσαλούς χωρίς σκορ ως το φινάλε του ημιχρόνου και με πρωταγωνιστές τους Μιλόσεβιτς, Σιδηροηλία, Φλιώνη πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-29!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό για τον Άρη. Με όπλο την άμυνα οι κίτρινοι κυριάρχησαν στο παρκέ. Κράτησαν τη Λάρισα στους 4 πόντους στα πρώτα 9 λεπτά και με επιμέρους 16-4 ξέφυγαν με 56-33, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα, με πρωταγωνιστές τους Ντραγκίτσεβιτς, Φλιώνη, Κουζέλογλου και Ντεκόζι! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +19 (56-37).

Οι κίτρινοι δεν είχαν συνέχεια στην απόδοσή τους, ίσως και να χαλάρωσαν από τη μεγάλη διαφορά και η Λάρισα μείωσε σε 58-42 και 60-43 στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου. Συνεχόμενα καλάθια από Κουζέλογλου και Σλαφτσάκη έφεραν τη διαφορά και πάλι στους 20 πόντους (64-44) στο 36’ και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς ούτε χρόνος υπήρχε για κάποια ανατροπή, ούτε ο Άρης επέτρεψε κάτι τέτοιο, φτάνοντας στην πολύ σημαντική πέμπτη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52.