Επαγγελματική νίκη στην Πάτρα (65-73) και τρίτος κατά 99,9%!

Ο Άρης πέρασε και από την Πάτρα! Κέρδισε με… επαγγελματικό τρόπο τον Απόλλωνα με σκορ 73-65 και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο, εξασφάλισε την τρίτη θέση κατά 99,9%!

Ο Άρης δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά και προσπάθησε μέσα από την άμυνά του να ελέγξει τον αγώνα. Δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τον Σάντλερ, παίκτης που του δημιούργησε πολλά προβλήματα στο ξεκίνημα με 10 πόντους πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εξάλεπτο του αγώνα. Ο Αμερικανός του Απόλλωνα έβαλε την ομάδα του μπροστά με 16-12 και κάπου εκεί οι κίτρινοι ξύπνησαν και αντέδρασαν. Το 0-11 σερί που έκαναν με πρωταγωνιστή κυρίως τον Τζερέλ Μακ Νιλ (9π.) είχε ως συνέπεια να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 23-16.

Ήρθε η σειρά του Απόλλωνα να αντιδράσει. Με έξι σερί πόντους από τον Λαμπρόπουλο, κυρίως μέσα από επιθετικά ριμπάουντ (11 στο α’) και δεύτερες επιθέσεις οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23 (15’) και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Αργυρόπουλου (26-25 στο 16’), αναγκάζοντας τον Άρη να σκοράρει για πρώτη φορά στο 15’! Το μέτριο παιχνίδι των κίτρινων συνεχίστηκε μέχρι το 18’ όταν ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 28-27. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τον Άρη με 6/6 βολές και ένα κάρφωμα του Χάγκινς και έτσι οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 28-35.

Οι κίτρινοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά. Τότε κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας, προηγήθηκαν με 40-49 (27’), έκλεισαν την περίοδο στο 44-51 και στο τέταρτο δεκάλεπτο άντεξαν στην πίεση του Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 48-53 (32’), αλλά οι κίτρινοι ήταν αποφασισμένοι να μην δώσουν δικαιώματα. Στο 35’ το σκορ έγινε 51-60 με κάρφωμα του Χάγκινς, λίγο αργότερα ο Κοέν με τρίποντο έδωσε διαφορά 11 πόντων (53-64 στο 36’), αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε. Με τρίποντα και βολές του Βεργίνη μείωσε σε 63-67 (1.30), όμως ο Γουότερς (1.16) και ο Μούρτος με κρίσιμα τρίποντα κράτησαν την διαφορά για τον Άρη που έφυγε νικητής με 65-73!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βεργίνης 11 (2), Πάλμπλαντ, Μέιερ 11 (1), Σάντλερ 14 (1), Γουντς 13 (9ρ.), Αργυρόπουλος 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Τζουαρά, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 11 (7ρ.).

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 3, Γουότερς 12 (1/2β., 4/5δπ., 1/3τρ., 3ασ.), Χάγκινς 14 (4/4β., 5/7δπ., 6ρ., 2κοψ.), Μακ Νιλ 17 (2/2β., 6/14δπ., 1/3τρ., 3ρ., 5ασ., 2κοψ.), Ξανθόπουλος 6 (2), Πελεκάνος 4 (4ρ.), Ζάρας 2, Κοέν 8 (12ρ., 2κλ.), Σίμτσακ.