Επανήλθε δριμύτερη η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ είπε «αντίο» στο 2015 με ήττα (2-1 από την Κολωνία), αλλά «υποδέχθηκε» το 2016 με ένα πολύ σημαντικό «διπλό». Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πέρασε εύκολα από την έδρα της Γκλάντμπαχ και (απ)έδειξε ότι επέστρεψε δριμύτερη.

Η Ντόρτμουντ δεν μπήκε καλά στο ματς, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζε την απόδοσή της και στο 41′ πήρε το προβάδισμα με τον Μάρκο Ρόις, ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό τελείωμα για να «γράψει» το 1-0, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο 50′ ο Μχιταριάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 για την Ντόρτμουντ, όμως η «απάντηση» της Γκλάντμπαχ ήταν άμεση. Στο 58′ ο Ράφαελ μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους και τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι, αλλά στο 75′ ο Γκουντογκάν «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για την Ντόρτμουντ σημειώνοντας το τελικό 3-1.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος χτύπησε στο φινάλε του ματς στον ώμο, αλλά δεν έδειξε να είναι κάτι σοβαρό.

Πηγή: sdna.gr