Ευρωπαίος «Αυτοκράτορας»! Ο Άρης υπέταξε και την Τρέντο (84-77) στο καμίνι του Παλέ και παίζει με την Προμετέι!

Μέσα σε ένα κατάμεστο Παλέ και με τον Νίκο Γκάλη ο Άρης υποδέχθηκε την Τρέντο σε ένα ματς γιορτή.

Με κορυφαίους Τολιόπουλο, Χάρελ και Σόουζα ο Άρης νίκησε και την Τρέντο με 84-77. Τώρα στους 12 με Προμετέι!

Η Τρέντο μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 3-9.  Ο Άρης με δεδομένη κούραση και χωρίς Γκάλινατ μείωσε στο πεντάλεπτο σε 9-13. Η άμυνα ήταν το μεγάλο πρόβλημα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-25. O Άρης άλλωστε προκρίθηκε και δεν έχει σημασία το σημερινό ματς.

Με τον Τολιόπουλο να είναι σε φόρμα, ο Άρης μείωσε σε 22-25 στο 12ο λεπτό. Με ένα σερί 9-0 ο Άρης έφτασε στο 24-25.  Για πρώτη φορά ισοφάρισε με 27-27. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 29-35 με αντίδραση. Το ημίχρονο έληξε με 34-41 και ο Τολιόπουλος είχε 12 πόντους.

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Άρης μείωσε σε 43-44 στο 23ο λεπτό. Το σκορ ήταν 47-48 στο 27ο λεπτό με τον κόσμο να δίνει ώθηση. Η λήξη της 3ης περιόδου άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με 51-52.

Tα πάντα θα κρίνονταν στη  τελευταία περίοδο. Η Τρέντο προηγήθηκε με 51-55 στο 31ο λεπτό. Ο Άρης ισοφάρισε σε 57-57 με Σόουζα. Οι Ιταλοί ξέφυγαν με 57-64 στο 33ο λεπτό. To τελευταίο πεντάλεπτο θα έκρινε τα πάντα. Ο Σταρκ μείωσε σε 64-65. Με βολές του Μποχωρίδη το σκορ έγινε 70-67 μέσα σε πανδαιμόνιο. Με μεγάλα καλάθια και από τις δυο μεριές το ματς κρίθηκε στο τέλος. Στο τελευταίο λεπτό ο Άρης έβγαλε ψυχή και καθάρισε το ματς σε ένα κατάμεστο Παλέ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη παίρνει την 5η θέση και θα παίξει με την ουκρανική Προμετέι στη Ρίγα της Λετονίας, σε ένα ματς που είναι νοκ-άουτ.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, μετρώντας 17 πόντους (3/7 τρίποντα) και 4 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ακόμα οι Σίλβιο Ντε Σόουζα (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ρόνι Χάρελ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη) και Τζόναθαν Σταρκ (12 πόντοι, 5 λάθη), που έβαλε κρίσιμα καλάθια στο φινάλε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπισάνγκ, Μπαένα, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σταρκ 12 (5 λάθη) , Σανόγκο 5 (4 ριμπάουντ) , Τολιόπουλος 17 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ) , Κατσίβελης 5 (1) , Μπλούμπεργκς 1 , Μποχωρίδης 11 (1) , Περσίδης 2 , Ντε Σόουζα 14 (7 ριμπάουντ) , Χάρελ 15 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Καλόγηρος, Μπάνκστον 2

ΤΡΕΝΤΟ (Γκαλιμπιάτι): Χαμπ 15 (5/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Αλβίτι 5 (5 ριμπάουντ), Κόντι 4 , Φόρεϊ 4 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κουκ 5 (5 ριμπάουντ), Ουντόμ 7 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπιλίγκα 11 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκραζούλις 6 (3 λάθη), Μπάλντγουιν 20 (6/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)