Εφιάλτης στην Ποντγκόριτσα και “σφαλιάρα” από την Μπούντουτσνοστ (75-56)!

Πιο δυνατή σφαλιάρα δεν θα μπορούσε να φάει ο Άρης φέτος! Οι κίτρινοι μετά από ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκαν στην Ποντγκόριτσα από την Μπούντουτσνοστ με σκορ 75-56, έχασαν και την διαφορά από τη νίκη στον πρώτο αγώνα (παίζει ρόλο σε… δεύτερο χρόνο) και έβαλαν και πάλι τους Μαυροβούνιους στο κόλπο της πρόκρισης.

Όσα έκαναν οι παίκτες του Άρη στο Αλεξάνδρειο, τα έκαναν οι παίκτες της Μπούντουτσνοστ στην Ποντγκόριτσα. Το ήθελαν περισσότερο και το έδειξαν με τον πιο επιβλητικό τρόπο μέσα στο παρκέ, διαλύοντας σε κάθε φάση πρώτα το μυαλό των παικτών του Άρη και μετά όλα τα πλάνα του Δημήτρη Πρίφτη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 13-0, ο Άρης δεν μπορούσε να αλλάξει τρίτη πάσα, σκόραρε με βολή του Μούρτου 4.43 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου για πρώτη φορά και ευστόχησε εντός παιδιάς 2.36 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Κοέν.

Το 24-6 στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απολύτως δίκαιο και αντιπροσωπευτικό της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ, δυστυχώς για τον Άρη… Οι κίτρινοι είχαν 0/13 δίποντα στην πρώτη περίοδο και έχασαν κάθε επαφή με το κλίμα του αγώνα από πολύ νωρίς.

Καμία αντίδραση δεν άφησε η Μπούντουτσνοστ στους κίτρινους στην δεύτερη περίοδο. Μόνο μία φορά οι παίκτες του Άρη έβαλαν δύο σερί καλάθια στην άμυνα της Μπούντουτσνοστ, αλλά ήταν αργά.. Η Μπούντουτσνοστ προηγήθηκε μέχρι και με 30 πόντους (46-16) με συνεχόμενα τρίποντα του Σουάντ Σέχοβιτς και απλώς οι κίτρινοι μείωσαν σε 48-21 στο ημίχρονο, έχοντας 9 βαθμούς αξιολόγησης έναντι 65 των γηπεδούχων…

Αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς ότι μοναδικός στόχος των κίτρινων στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να μειώσουν την διαφορά και αυτό έγινε αλλά όχι στο βαθμό που θα περίμενε κανείς. Ο Άρης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον τραυματισμό του Μάριτς που αποχώρησε και παρότι βρήκε έναν καλύτερο ρυθμό επιθετικά και περιόρισε τους γηπεδούχους στους 13 πόντους, η διαφορά δεν έπεσε πολύ (61-37).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι κίτρινοι χωρίς τους τέσσερις Αμερικανούς, έκανε σερί 10-0 και μείωσε σε 61-47 (33’), με κορυφαίο τον Σίμτσακ, μπαίνοντας και πάλι στον αγώνα, κυρίως γιατί έδειξε… σφυγμό αμυντικά. Με ελληνική πεντάδα συν τον Κοέν η διαφορά έπεσε στους 12 πόντους (65-53 στο 38’), οι κίτρινοι είχαν ευκαιρία να την ρίξουν ακόμα περισσότερο, αλλά ο Μακ Νιλ ήταν σε τραγική μέρα… Οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα στο φινάλε έγραψαν το 73-53 και κατάφεραν εν τέλει να πάρουν και την διαφορά από τον πρώτο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ: Σέχοβιτς Σουάντ 17 (5/9τρ.), Γιάραμαζ 13 (3/6τρ.), Σούμποτιτς 5, Σέχοβιτς Σαέντ 7, Τσάραπιτς 2, Κουκ 6 (10ασ.), Ντραγκίσεβιτς 13 (8ρ.), Μάριτς 6, Ρίκιτς 6.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 5 (2/2β., 1/2τρ., 4ασ., 2κλ.), Τσούπκοβιτς, Γουάιτ (0/8δπ., 0/3τρ., 2ρ.), Γουότερς 11 (1/1β., 2/7δπ., 2/3τρ., 4λ.), Ζάρας 6 (2/2β., 2/3δπ., 0/2τρ., 4ασ.), Χάγκινς 2 (1/3δπ., 3ρ.), Κοέν 11 (2/2β., 3/6δπ., 1/2τρ., 3ρ.), Μούρτος 5 (1/2β., 2/3δπ., 3ρ.), Σίμτσακ 12 (2/4β., 5/5δπ., 10ρ.), Μακ Νιλ 4 (2/2β., 1/10δπ., 0/4τρ., 4ρ., 2ασ.).