Εύκολα οι κορασίδες μπάσκετ, πέρασαν με 52-18 από τον Σταυρό!

Οι κορασίδες του Αρη ξεκίνησαν το πρωτάθλημα τους με μία άνετη νίκη εκτός έδρας, στον Σταυρό, επί του Αριστοτέλη Σταυρού με σκορ 18-52,για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ 2017-2018.

Όπως ενημέρωσε το κιτρινόμαυρο τμήμα: “Οι κίτρινες ξεκίνησαν το παιχνίδι σχετικά καλά και προηγήθηκαν στην αρχή με 0-8 στο σκορ, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε μόνο με 6-8 υπέρ των κορασίδων του ΑΡΗ.

Στην συνέχεια, οι κίτρινες ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 10-24.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τα κορίτσια του ΑΡΗ έπαιξαν ακόμα καλύτερα και έφτασαν εύκολα στην νίκη με σκορ 18-52.

Πρώτες σκόρερ του αγώνα και του ΑΡΗ ήταν η Μαρία Μπαξεβανίδου και η Παναγιώτα Σοφιανάκου με 10 πόντους η κάθε μία!

Επόμενος αγώνας για τις κορασίδες του ΑΡΗ είναι στις 14/10/2017 στις 19:30 εντός έδρας στο Αλεξάνδρειο εναντίον του Μέγα Αλέξανδρου Καλοχωρίου, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ 2017-2018.

Δεκάλεπτα: 6-8, 10-24, 16-42, 18-52

Διαιτητές: Σπυριάδης-Καραβάς

Αριστοτέλης Σταυρού (Τάντσος-Σαββίδης): Κωνσταντίνη, Κωνσταντινάκη Δ., Μπεντοσβίλι Ι. 4, Κουβαλακίδου 2, Λιτσάκη 8, Γκορεζιάν, Μαβινέ, Μπεντοσβίλι Χ., Λιαμάκη, Παρδαλή, Τσουραλάκη 4, Κωνστανινάκη Ε.

ΑΡΗΣ(Μακρής): Καρβουνιάδου 6(1), Κιρπιζλίδου 5, Καπόνη 4, Σοφιανάκου 10, Λαζαρίδου, Μπουσβάρου, Μπαξεβανίδου 10, Ατζέμη 7(1), Λυκίδου 6, Καραμπατζάκη Άννα, Εφραιμίδου 4, Νιγδέλη Χρυσούλα”.