Εύκολη νίκη για τη Βιγιαρεάλ (3-0) επί της Μαγιόρκα

Μετά από δύο εβδομάδες και δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα (ήττα και ισοπαλία), η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στα «τρίποντα» επικρατώντας άνετα με 3-0 της Μαγιόρκα, η οποία γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα της (τελευταία φορά που νίκησαν οι νησιώτες ήταν στις 4/12 εκτός έδρας την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1).

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 2-0, για να τελειώσουν όλα τρία λεπτά πριν από το 90΄, με το πέναλτι του Παρέχο.

Η Κάντιθ ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι των ουραγών της Primera Division καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Λεβάντε με 2-0 και διατήρησε της λιγοστές ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Νεγκρέδο (34΄) και Σάνσεζ (74΄).