Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό (78-68) τον Απόλλωνα Πατρών

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειαζόταν για να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ, για την 25η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, επικρατώντας με 78-68.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» βρήκαν τα μακρινά σουτ, «ενεργοποίησαν» για πρώτη φορά την άμυνα τους και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-8 «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +26 (70-44 στο 30΄), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στον «επίλογο» του αγώνα ο Παναθηναϊκός… έσβησε τις μηχανές, χωρίς όμως να αγχωθεί μέχρι το τελικό 78-68.

Οι Ντάριλ Μέικον και Οκάρο Γουάιτ οδήγησαν την επίθεση του Παναθηναϊκού με 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα, τη στιγμή που ο Γιώργος Βόβορας είχε να αντιπαλέψει με την απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου (ίωση). Στο ντεμπούτο του ο Σίβα έμεινε άποντος σε 16 λεπτά συμμετοχής, μετρώντας 0/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Προσέφερε όμως 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Γιόβιτς έμεινε στο παρκέ 13 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και δύο κλεψίματα. Από τον Απόλλωνα πάλεψαν οι Νίκος Δίπλαρος (14π.) και Νίκος Τσιακμάς (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 18 (4), Παπαγιάννης 8, Γουάιτ 16 (3), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1), Σίβα, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5, Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2, Δίπλαρος 14 (4), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (2), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12, Μήτρου-Λονγκ 2.