Ζωντανά από το Nick Galis Hall ο εντός έδρας αγώνας του Άρη για τη 18η αγωνιστική

Παρακολουθήστε την λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του αγώνα του Άρη κόντρα στον Παναθηναϊκό για την 18η αγωνιστική της Basket League. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Nick Galis Hall και σας μεταφέρει όλο το ρεπορτάζ πριν και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

• Το τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 17.00. Μείνετε συντονισμένοι…

Σχόλιο: Πάλεψε μέχρι τέλους ο Άρης, έχασε από τις βολές και τα επιλεκτικά σφυρίγματα της διαιτησίας. Κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου η ομάδα στο τέλος.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 81-88

Άστοχο τρίποντο του Φιτζπάτρικ

40′ Εύστοχος ο Παπαπέτρου, 81-88

39′ Βολές ο Γκετσεβίτσιους (1/2), 81-86

39′ Εύστοχος ο Καλάθης, 80-86

39′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ντραγκίτσεβιτς, 80-84

Τρεις σερί άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού, κατοχή ο Άρης με 2’13” για το φινάλε

38′ Από κοντά ο Μιλόσεβιτς, 78-84

37′ Με δεύτερη προσπάθεια ο Παπαγιάννης, 76-84

Τάιμ άουτ

37′ Υπέροχη προσπάθεια και ανάποδο λέι απ του Μιλόσεβιτς, 76-82

36′ Σκοράρει ο Φιτζπάτρικ, 74-82

36′ Καλάθι και φάουλ ο Μιλόσεβιτς (0/1β.), 72-82

35′ Καλάθι ο Παπαπέτρου, απαντάει ο Μποχωρίδης, 70-82

Σύγκρουση στον αέρα σε μπάσιμο του Μποχωρίδη, κλείνουν τα μάτια οι διαιτητές!

Τάιμ άουτ

34′ Στις βολές ο Παπαπέτρου (1/2), 68-80

32′ Σκοράρει ο Μόρις, 68-79

32′ Καλάθι του Γουάιλι, 66-79

31′ Κάρφωμα ο Μιλόσεβιτς και δίποντο ο Μποχωρίδης, 66-77

31′ Τρίποντο ο Παπαπέτρου, 62-77

Σχόλιο: Παρά την προσπάθεια των διαιτητών να σπρώξουν τον Παναθηναϊκό, ο Άρης είχε σφυγμό και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ντραγκίτσεβιτς ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 29’.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 62-74

30′ Τρίποντο του Ράις, 62-74

30′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μήτογλου, 62-71

29′ Στις βολές ο Μόρις (1/2), 62-69

29′ Βολές για τον Παπαγιάννη (2/2), 61-69

28′ Εύστοχος ο Ντραγκίτσεβιτς, 61-67

28′ Σκοράρει ο Παπαγιάννης, 59-67

28′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 59-65

27′ Στις βολές ο Μήτογλου (2/2), 56-65

27′ Κάτω από το καλάθι ο Ντραγκίτσεβιτς, 56-63

27′ Ασίστ Γκετσεβίτσιους από την επαναφορά και άλεϊ ουπ ο Μόρις, 54-63

26′ Από κοντά ξανά ο Τόμας, 52-63

26′ Δημιουργία του Μόρις, σκοράρει ο Ντραγκίτσεβιτς, 52-61

Τάιμ άουτ για τον Άρη

25′ Χουκ ο Τόμας για το 50-61

25′ Εντυπωσιακό άλμα και κάρφωμα του Μόρις, 50-59

24′ Τρίποντο ο Μποχωρίδης, απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Φριντέτ (48-59)

Η διαιτησία κάνει ότι… μπορεί για να μην απειληθεί ο Παναθηναϊκός

23′ Καλάθι του Τόμας, 45-56

22′ Κάρφωμα του Παπαπέτρου, 45-54

22′ Στις βολές ο Τόμας (2/2), 45-52

21′ Αυτόκαλάθι(!) του Μιλόσεβιτς στην προσπάθεια του για ριμπάουντ, 45-50

21′ Βολή για τον Φριντέτ (1/1), 45-48

Απίστευτο! Τεχνική ποινή στον Μποχωρίδη για θέατρο σε καθαρό επιθετικό φάουλ του Τόμας!

21′ Τρίποντο ο Φιτζπάτρικ, 45-47

18.06: Ξεκίνησε ξανά το παιχνίδι

17.57: Σε περίπου 10′ ξεκινάει η τρίτη περίοδος…

Πρώτοι σκόρερ του Άρη οι Μποχωρίδης και Ντραγκίτσεβιτς με 11 πόντους, όσους έχει και ο Τόμας για τον Παναθηναϊκό.

Άρης: 7/14 βολές, 13/24 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 22 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 κερδισμένα φάουλ, 10 λάθη.

Παναθηναϊκός: 13/15 βολές, 14/22 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 κερδισμένα φάουλ, 5 λάθη.

Σχόλιο: Επιθετικά βρήκε ρυθμό ο Άρης και δεν άφησε τον αντίπαλο, ο οποίος είχε 5/20 σουτ στην περίοδο, να ξεφύγει. Αν έβαζε και τις βολές ο Άρης (5/12 στην περίοδο) θα μπορούσε να έχει πάρει το προβάδισμα.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 42-47

Άστοχος για τρεις ο Φιτζπάτρικ

Ακόμα 8,7” για το ημίχρονο

40′ Βολές για τον Καλάθη (2/2), 42-47

Απομένουν 22” για το ημίχρονο

40′ Στις βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 42-45

40′ Κλέψιμο και καλάθι του Καλάθη, 40-45

Τάιμ άουτ ο Καμπερίδης

40′ Βολές για τον Παπαγιάννη (1/2), 40-43

39′ Βολές για τον Γκετσεβίτσιους (1/2), 40-42

39′ Βολές για τον Τόμας (2/2), 39-42

19′ Στον αιφνιδιασμό με διπλή προσπάθεια ο Μιλόσεβιτς, 39-40

18′ Ωραία ασιστ του Γκετσεβίτσιους, τελειώνει ο Ντραγκίτσεβιτς, 37-40

17′ Βολές για τον Γκετσεβίτσιους (0/2)

Νέο επιθετικό φάουλ κερδίζει ο Άρης στη διεκδίκηση ριμπάουντ.

16′ Στις βολές ο Σλαφτσάκης (0/2)

Ο Σλαφτσάκης επέστρεψε με δεμένο τον δεξί του καρπό μετά το άσχημο πέσιμο από το φάουλ του Παππά στην πρώτη περίοδο.

Τάιμ άουτ

15′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς (1/2), 35-40

15′ Τρίποντο ο Τόμας, 34-40

14′ Τρίποντο ο Φιτζπάτρικ, 34-37

14′ Εύστοχος ο Φριντέτ, 31-37

13′ Ωραία προσπάθεια του Ντραγκίτσεβιτς και… 31-35

13′ Στον αιφνιδιασμό ο Παπαπέτρου, 29-35

12′ Εύστοχος ο Ράις, απαντάει ο Μποχωρίδης, 29-33

11′ Στη θέση του Σλαφτσάκη ο Ντραγκίτσεβιτς που εκτελεί και τις βολές (1/2), 27-31

11′ Σκληρό φάουλ του Παππά στον αιφνιδιασμό και σε προσπάθεια του Σλαφτσάκη για κάρφωμα

11′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 26-31

11′ Κάρφωμα ο Παπαγιάννης, 23-31

Σχόλιο: Κακός αμυντικά ο Άρης, δέχτηκε τρεις αιφνιδιασμούς μετά από δικό του καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Παναθηναϊκός είχε 9/9 δίποντα στα πρώτα 8 λεπτά.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 23-29

Άστοχος ο Φιτζπάτρικ και στη συνέχεια ο Παππάς.

Μπήκε ο Σανδραμάνης για τον Άρη, ντεμπούτο για τον 19χρονο γκαρντ.

10′ Βολές για τον Παππά (2/2), 23-29

10′ Εύστοχος ο Φιτζπάτρικ, 23-27

9′ Κερδίζει φάουλ και βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 21-27

9′ Στις βολές ο Μήτογλου (2/2), 19-27

9′ Πατώντας τη γραμμή του τριπόντου ο Φιτζπάτρικ για το 19-25

8′ Στις βολές ο Παππάς (2/2), 17-25

Τάιμ άουτ

8′ Εύστοχος ο Σιδηροηλίας, 17-23

7′ Από κοντά ο Ράις, 15-23

7′ Με χουκ ο Γουάιλι, απαντάει ο Μποχωρίδης, 15-21

6′ Τρίποντο ο Μποχωρίδης, 13-19

6′ Από κοντά ο Ντραγκίτσεβιτς, απαντάει ο Παπαπέτρου γρήγορα, 10-19

5′ Στις βολές ο Μήτογλου (1/2), 8-17

5′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μιλόσεβιτς, 8-16

5′ Ξανά ο Τόμας στο τρανζίσιον, 6-16

5′ Σκοράρει ο Τόμας, απαντάει ο Ντραγκίτσεβιτς, 6-14

4′ Εύστοχος ο Παπαπέτρου, 4-12

4′ Με δεύτερη προσπάθεια ο Μιλόσεβιτς, 4-10

3′ Πρώτο καλάθι για τον Άρη με τον Ντραγκίτσεβιτς, 2-10

3′ Στον αιφνιδιασμό ο Τόμας, 0-10

3′ Σκοράρει ο Παπαπέτρου, 0-8

2′ Τρίποντο ο Παπαπέτρου, 0-6

Βήματα ο Μιλόσεβιτς

1′ Καλάθι και φάουλ ο Καλάθης (1/1β.), 0-3

17.00: Ξεκίνησε το παιχνίδι, κατοχή για τον Άρη…

Η πεντάδα του Άρη: Βλάσιος, Μποχωρίδης, Μόρις, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης.

16.55: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

16.49: Δύο είναι τα κοινά πρόσωπα των δύο ομάδων. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης αγωνιζόταν στον Παναθηναϊκό την τριετία 2014-17, ενώ από την άλλη μεριά ο Ντίνος Μήτογλου ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα στον Άρη το 2014.

16.45: Στον αγώνα του Α’ γύρου (26/10/19) ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο (25-25 στο 10′ και 50-44 στο 20′) όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στην επικράτηση με 108-86. Οι Φριντέτ με 21 πόντους σε και Τζόνσον με 15 πόντους ήταν πρώτοι σκόρερ για τους νικητές, ενώ για τον Άρη ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους είχε 23 πόντους.

16.33: Στο γήπεδο και οι φιλοξενούμενοι για το ζέσταμά τους.

16.30: Είσοδος των παικτών του Άρη στο παρκέ για το τελικό ζέσταμα.

16.18: Χωρίς τους Φλιώνη, Μπράουν και Βουλγαρόπουλο ο Άρης. Για τον Παναθηναϊκό εκτός είναι οι Τζόνσον και Βουγιούκας.

16.15: Εκ διαμέτρου αντίθετες οι πορείες των δύο ομάδων. Τελευταίος ο Άρης με ρεκόρ 5-12, πρώτος ο Παναθηναϊκός με 15-2.

16.12: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Τσαρούχα-Παναγιώτου-Ανδρικόπουλος. Κομισάριος ο Δροσόπουλος.

16.06: Το σημερινό είναι το μοναδικό παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής, καθώς μεταφέρθηκε δύο εβδομάδες μετά το προγραμματισμένο. Με το ΑΕ-Ρέθυμνο στις 26/02 ολοκληρώνεται η αγωνιστική.