Ζωντανός και παθιασμένος Αρης στην Πάτρα, νίκησε τον Απόλλωνα (70-77)

Για τη νίκη παρατάχθηκε ο πληγωμένος Αρης στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας. Με πολυφωνία και σοβαρότητα ο Αρης πέρασε από την Πάτρα με κορυφαίο τον Γκάλινατ και σκορ 70-77. Και μια εχθρική διαιτησία στο τέλος.

Μάλιστα, μπήκε αρκετά δυνατά και προηγήθηκε με 0-5 στο 3ο λεπτό. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε με 4-5 στο 5ο λεπτό. Ο Αρης όμως απάντησε και πήρε προβάδισμα ξανά με 4-12. Ο Αρης με ένα σερί 0-11 νικούσε με 4-16 στο 7 λεπτό. Η ομάδα του Καστρίτη μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-23. Με πολλές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα.

Ο Αρης στο 14ο λεπτό προηγήθηκε με 14-28 και ήθελε να μείνει με διαφορά ασφαλείας. Ο Αρης ξέφυγε με 18, αλλά ο Απόλλωνας μείωσε σε 20-33. Ο Αρης κρατούσε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 35-43, αφού ο Απόλλωνας μείωσε στους 8 πόντους.

O Αρης θα έπρεπε να προσέξει στην 3η περίοδο. Ετσι, με τον Μποχωρίδη να κάνει καλό ξεκίνημα ο Αρης προηγήθηκε με 35-49 στο 23ο λεπτό. Ο Αρης διατηρούσε ένα προβάδισμα κοντά στους 15 πόντους, οπότε είχε ασφάλεια για τη νίκη όσο περνούσε και η ώρα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 50-63.

Ο Αρης είχε το προβάδισμα, αλλά ο Απόλλων μείωσε σε 55-65 στο 32ο λεπτό. Προηγήθηκε με 59-68 στο 35ο λεπτό. Το 59-71 δίνει αέρα 12 πόντων στον Αρη. Ο Απόλλων όμως μείωσε σε 69-73 στο 38ο λεπτό, βάζοντας δύσκολα στους Θεσσαλονικείς. Στο τέλος το ματς έγινε θρίλερ! Ο Χάρελ χρεώθηκε με τεχνική ποινή, αλλά ο Αρης έμεινε ζωντανός και έφυγε νικητής από την Πάτρα. Το τελικό 70-77 ήρθε με πολύ κόπο, αλλά μαζί και η πρώτη νίκη!

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Γκάλινατ με 20 πόντους, που αποτέλεσε τον κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Για τους Πατρινούς ο Γουάσινγκτον σκόραρε 22 πόντους και ο Σταρκς πρόσθεσε 20, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους, η οποία γνώρισε την πρώτη ήττα στην σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Αγραφιώτης, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γουάσινγκτον 22 (5/9 τρίποντα), Σταρκς 20 (8 ασίστ), Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Σαλούστρος, Μπλέιλοκ, Βησσαρίου 6 (2/4 τρίποντα), Όσμπορν 6 (4 ριμπάουντ), Καφέζας, Γκιουζέλης 10, Κογιώνης, Μουράτος 4.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 7 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρ 10 (2 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σόουζα 9 (3 ριμπάουντ), Γκάλινατ 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 3 (1), Καλόγηρος.