Ηρωική Ισλανδία, πέρασε στις… καθυστερήσεις!

Η Ισλανδία με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την πρώτη της νίκη σε Euro επικρατώντας με 2-1 της Αυστρίας και προκρίθηκε ως δεύτερη! «Ραντεβού» στους 16′ με τους Άγγλους!

Η Ισλανδία «βολευόταν» με ισοπαλία, η Αυστρία ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο», αλλά όποιος περίμενε από την ομάδα του Μαρσέλ Κόλερ να μπει στο γήπεδο… με το μαχαίρι στο στόμα διαψεύστηκε. Οι Ισλανδοί ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 2′ θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο «κεραυνός» του Γκούντμουντσον τράνταξε τα δοκάρια του Άλμερ. Η Αυστρία από το… πουθενά λίγο έλειψε να προηγηθεί στο 11′. Ο Χάλντορσον καθυστέρησε να απομακρύνει, ο Αρναούτοβιτς «τσίμπησε» την μπάλα, αλλά ο τερματοφύλακας της Ισλανδίας κατάφερε την τελευταία στιγμή να κρατήσει το μηδέν. Στο 15′ η Ισλανδία «προειδοποίησε» με το σουτ του Άρνασον να φεύγει λίγο άουτ και στο 18′ ήρθε το γκολ! Ο Γκούναρσον εκτέλεσε το πλάγιο στέλνοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Άρνασον με το κεφάλι έδωσε την… ασίστ στον Μπόντβαρσον και αυτός τελείωσε ιδανικά την φάση σημειώνοντας το 1-0 για την Ισλανδία.