Ηττήθηκε με 74-61, αλλά έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στη Γερμανία

Ο Άρης ηττήθηκε και στον τρίτο αγώνα του στη Γερμανία, από την διοργανώτρια του τουρνουά “Maxit Cup” Μπάμπεργκ με σκορ 74-61, όμως παρουσίασε την καλύτερη αγωνιστική εικόνα του και έδειξε ότι θα είναι μια ομάδα με ξεκάθαρες αρχές και ιδέες στο παιχνίδι της.

Οι κίτρινοι απέναντι στον πιο δυνατό αντίπαλο σε αυτό το υψηλού επιπέδου τουρνουά κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί για περισσότερο από 30 λεπτά. Το καλό ξεκίνημα του Άρη προήλθε κυρίως από την καλή μέρα του Αθηναίου που πέτυχε 10 γρήγορους πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Βεζένκοφ που ήρθε από τον πάγκο, κράτησαν επιθετικά τους κίτρινους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-26 υπέρ της Μπάμπεργκ).

Ο Άρης έπαιξε πολύ σωστά στην επίθεση, είτε βρίσκοντας τα μις ματς με τον Πελεκάνο και τον Αθηναίου, είτε παίζοντας πικ εν ρολ ο Γκίκας με τον Χαρίση. Βγήκαν πολύ καλοί συνδυασμοί, οι αυτοματισμοί ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και γενικώς η επιθετική λειτουργία του Άρη πήρε καλό βαθμό, ανεξαρτήτως αν τα σουτ μπήκαν.

Στο 15′ το σκορ ήταν 33-28 για τη Μπάμπεργκ, που κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι με τον Ζακ Ράιτ και τις άμυνές του. Οι Γερμανοί ξέφυγαν με 9 πόντους (37-28), όμως οι κίτρινοι επέστρεψαν γρήγορα, μείωσαν σε 37-33 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-34.

Από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και μετά η Μπάμπεργκ πίεσε τον Άρη και κατάφερε να βάλει εύκολα καλάθια, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας. Το 46-41 στο 26′ έγινε 53-41 στο 28′ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-46 για τους γηπεδούχους, που χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά αυτή και στην τελευταία περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Άρης ήταν εμφανώς κουρασμένος και χωρίς καθαρό μυαλό.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 40-34, 58-46, 74-61.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Γκόλντσμπερι 3 (1), Σάντερς 11 (1), Ράιτ 16 (8ρ., 3ασ.), Τάντα, Νέουμαν 9, Φορντ 11 (2), Τζέικομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 9 (1), Σμιθ 8, Τίεμαν 2, Ζίρμπες 2.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Πελεκάνος 4, Γκίκας 2 (5ασ.), Τσακαλέρης 2, Ασημακόπουλος 6 (1), Χαρίσης 10 (5ρ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 22 (8/9β., 4/6δπ., 2/4τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.), Μούρτος 2, Αθηναίου 13 (2/3δπ., 3/7τρ.).