ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ηφαίστειο οι κοριτσάρες του Άρη, πέρασαν (3-1 σετ) από τη Σαντορίνη

Το “8 Χ 8” έκαναν οι κοριτσάρες του Άρη που συνεχίζουν αήττητες στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Οι κιτρινόμαυρες πήραν μια καθαρή νίκη, επικρατώντας με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας και βρίσκονται μόνες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 23 βαθμούς.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Άρη στο γήπεδο της Σαντορίνης, με τις γυναίκες του Γιάννη Τσαϊρέλη να αναγκάζουν τις γηπεδούχες στην πρώτη τους ήττα και να τις κρατάνε στους 17 βαθμούς.

Παρά την κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και την απουσία της Ειρήνης Τσομπανίδου, τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση μετά το πρώτο σετ και πήραν την καθαρή νίκη η οποία τα διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Θήρα ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ (5-2) και κράτησε το προβάδισμα (11-7). Ο Άρης αντέδρασε, ισοφάρισε σε 13-13 και πέρασε με 13-16. Οι γηπεδούχες πέρασαν με 21-17 και πήραν το σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα (4-4). Ο Άρης πέρασε με 8-12 και αύξησε τη διαφορά στο 9-15. Η Θήρα μείωσε σε 14-16 και πέρασε με 18-17. Ο Άρης πέρασε με 19-20 και έκανε το 20-24, παίρνοντας το σετ με 21-25.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και στο τρίτο σετ (1-3). Η Θήρα ισοφάρισε σε 6-6, όμως με σερί 4-0 οι κιτρινόμαυρες έκαναν το 6-10 και στη συνέχεια το 7-12. Ο Άρης κράτησε το προβάδισμα (9-14) και το αύξησε σε 10-19. Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (12-24) και το σετ έληξε στο 13-25.

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Άρη προηγήθηκε με 1-3 στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχες πέρασαν με 4-3 αλλά τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 7-9. Η Θήρα πέρασε εκ νέου με 14-13. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι – χέρι (17-17) και ο Άρης έκανε ένα κρίσιμο 2-0 (17-19)  και μετέτρεψε το 19-19 σε 20-24 και πήρε το σετ με 20-25.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ στο κλειστό της Μίκρας.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 13-25, 20-25.