Η ΑΕΚ 2-0 τον ΟΦΗ, ισοπαλία (0-0) στην Τούμπα – Η βαθμολογία των πλέι οφ

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 7ης αγωνιστικής των play-off της Super League, αφού πλέον αύξησε στο +4 τη διαφορά της από τον ΠΑΟΚ στη μάχη της 2ης θέσης, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης του πρωταθλήματος που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League της νέας σεζόν, εξασφάλισε πλέον η ΑΕΚ. Η «Ένωση» έκανε το χρέος της στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας τη νίκη 2-0 επί του ΟΦΗ, ενώ την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να νικήσει ούτε τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Έτσι, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα ανέβασε τη διαφορά της στους 4 βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε των play-off, ενώ φυσικά θα τον υποδεχθεί και στο ΟΑΚΑ την 9η αγωνιστική.

Το γκολ του Ολιβέιρα στο 19′, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γουόλι, τον κρέμασε και άνοιξε το σκορ, απλοποίησε τα πράγματα στο άδειο το ΟΑΚΑ ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η κοντινή προβολή του Σβάρνα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια έκανε το 2-0 και ουσιαστικά, το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε τυπική σημασία.

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Παουλίνιο, Οικονόμου, Σβάρνας, Σιμόες, Κρίστισιτς (80’ Τσιγκρίνσκι), Μάνταλος (80’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (27’ Βέρντε), Λιβάγια (59’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59’ Αραούχο).

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Λάτσι, Μπακάκης και Μαχαίρας.

ΟΦΗ (Σίμος): Γουόλι, Γιαννούλης (81’ Σουρνάκης), Περδίκης (46’ Νάστος), Βαφέας, Μπράουν, Μπολάκης, Σακόρ, Βίκτορ, Στάικος (46’ Μεγιάδο), Ναμπί (59’ Βαζ), Μάνος (46’ Φιγκεϊρέδο).

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα, 0-0, έληξε το παιχνίδι στην Τούμπα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν και πάλι αρκετές απουσίες και έπαιξαν με αλλαγές και νέους ποδοσφαιριστές στη σύνθεση τους ήταν εξαιρετικοί για 60-65′ λεπτά ενώ οι γηπεδούχοι που ανέβηκαν στο τελευταίο μισαώρο απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έμεινε και άλλο πίσω στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (81′ Μάτος), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Καντουρί (81′ Τσιγγάρας), Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (61′ Λημνιός), Τζόλης (61′ Στοχ), Άκπομ (73′ Σβιντέρσκι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Θεοχάρης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Ζαγαρίτης (80′ Σερπέζης), Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (80′ Μπεκ), Καμπετσής (65′ Χατζηγιοβάνης), Μπουζούκης (78′ Περέα), Μακέντα (80′ Κολοβός).