Η ανατροπή (2-4) του Άρη στη Λαμία έχει τη δική της… ιστορία

Τη δική της ιστορία έχει η νίκη του Άρη με 4-2 στη Λαμία, αφού για πρώτη φορά στην πολυετή πορεία του στην Α’ Εθνική/Super League, κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας παιχνίδι στο έχανε με 2-0 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Η τελευταία φορά που ανέτρεψε εις βάρος του 2-0, έχοντας όμως πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, ήταν στο 3-2 επί του ΟΦΗ στις 18 Σεπτεμβρίου 2000 στο «Γεντί Κουλέ» (5′ Μάουρο, 15′ Γκόμεζ/39′ πέν. και 61′ πέν. Χριστοδούλου, 77′ Κυζερίδης).

Πάντως, στην τελευταία του σεζόν στη δεύτερη κατηγορία (ονομαζόταν Football League τότε) ο Άρης είχε γυρίσει εκτός έδρας ματς στο οποίο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 στο τέλος του πρώτου 45λέπτου. Αυτό κόντρα στον Εργοτέλη (2-3) στις 19 Νοεμβρίου 2017 (14′ Κάιπερς, 23′ Σταματάκος/53′ Ντούνης, 72′ Διαμαντόπουλος, 88′ Πλατέλλας).

Ο Άρης έχει φυσικά αρκετές ανατροπές από 2-0 σε εντός έδρας παιχνίδια του για τη Super League. Στον αξέχαστο, λόγω της σημασίας του για την έξοδο στην Ευρώπη, αγώνα με την ΑΕΚ στις 14 Μαΐου 2022, κατάφερε να ανατρέψει το 0-2 (53’, 59’ Λιβάι Γκαρσία) με τρία γκολ που πέτυχε από το 78’ και μετά (78′ Πάλμα, 85′ Μαντσίνι, 90’+3 Ματέο Γκαρσία).

Από 0-2 στο ημίχρονο είχε γυρίσει το ματς κόντρα στον Πανθρακικό στις 26 Απριλίου 2009 (63′ Πρίττας, 90’+2 και 90’+4 Κάμπορα/28′ Πόνσε, 45′ Γήτας).