Η Αρμίνια… ξενέρωσε την Άιντραχτ στο τέλος (videos)

Για τέταρτο ματς φέτος και τρίτο στην Bundesliga, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης δεν πανηγύρισε νίκη, καθώς ισοφαρίστηκε στο τέλος, σε 1-1, από την Αρμίνια στο Μπίλεφελντ.

Οι «αετοί» μπήκαν καλύτερα το ματς και άνοιξαν το σκορ με κοντινή προσπάθεια του Χάουγκε στο 22’, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και, αφού προειδοποίησαν με δοκάρι του Χακ (66’), κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν με τον Βίμερ στο 86’.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή στις καθυστερήσεις, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε, με την Αρμίνια να έχει 3/3 ισοπαλίες και την αντίπαλο του Ολυμπιακό στο Europa League δύο, μόλις, βαθμούς.

Η δε Λεβερκούζεν, ήταν επιβλητική στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ, την οποία διέλυσε με 4-1. Δύο αυτογκόλ (3’ Ιάγο, 14’ Νιντερλέχνερ) έβαλαν από νωρίς μπροστά τις «ασπιρίνες», με τον Νιντερλέχνερ να μειώνει στο 30’ και τους Σικ (75’) και Βιρτς (81’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Εντός έδρας ήττα υπέστη η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου, που σκόραρε όμως δεν απέτρεψε το εντός έδρας 3-2 από την Φράιμπουργκ. Ο Έλληνας αμυντικός μείωσε σε 3-1 στο 45’, μετά τα γκολ των Γου-Γεόνγκ (3’, 9’) και Χέλερ (28’), με τον Αλ Γκαντιουί να σκοράρει κι αυτός (45’+2’).

Στα άλλα ματς, Μάιντς-Γκρόιτερ Φιρτ 3-0 (15’ Λουκόκι, 18’ Σάλαϊ, 90+2’ Στέγκερ) και Κολωνία-Μπόχουμ 2-1 (82’ Σάουμπ, 90+1’ Λέμπερλε – 90+4’ Ζέλερ). Για την τελευταία, αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.