Η αρνητική παράδοση του Άρη απέναντι σε νεοφώτιστες ομάδες

Με την ψυχολογία στα ύψη θα αναμετρηθούν το Σάββατο (31/10, 17:00) το Λαύριο με τον Άρη. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ επί της Κηφισιάς και οι φιλοξενούμενοι από εκείνες επί του ΠΑΟΚ για το Πρωτάθλημα και της Ούνικς Καζάν για το Eurocup. Αυτή θα είναι η πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων.

Οι «κίτρινοι» παίζουν κόντρα και σε μια αρνητική παράδοση των τελευταίων χρόνων αφού έχασαν στα επτά από τα εννιά εκτός έδρας παιχνίδια τους απέναντι σε νεοφώτιστες ομάδες από την περίοδο 2011-12. Πιο συγκεκριμένα ο Άρης έκανε το 0/2 κόντρα σε ΚΑΟΔ και Ρέθυμνο Cretan Kings τη σεζόν 2011-12, το 1/2 απέναντι σε Πανελευσινιακό (νίκη) και Απόλλωνα Carna (ήττα) την περίοδο 2012-13 και το 0/2 τις σεζόν 2013-14 (με Κηφισιά, Τρίκαλα BC Aries) και 2014-15 (με Κόροιβο και ΑΕΚ).