Η Αταλάντα επέστρεψε στις επιτυχίες και στη 2η θέση (video)

Η Αταλάντα επέστρεψε στις επιτυχίες-μετά την ήττα (0-2) από τη Λάτσιο-, πέρασε (0-2) από το «Carlo Castelllani», νικώντας την Έμπολι (γνώρισε τη δεύτερη στη σειρά ήττα) και ανέβηκε-έστω προσωρινά- στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μπέργκαμο έφτασε στην νίκη, πανηγυρίζοντας ένα γκολ κάθε ημίχρονο, πρώτα (32′) με τον Ολλανδό Χάτεμπερ και στην επανάληψη (59′) με τον Νιγηριανό Λούκμαν.
Στο 42΄ο Ιταλός τερματοφύλακας της Έμπολι Βικάριο, απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Ολλανδός Κουπμέινερς, ενώ σε καθεμιά από τις αντιπάλους ακυρώθηκε από ένα γκολ ως οφσάιντ, του Ζαπάτα (71′) για την Αταλάντα και Εμπουεχί (85΄) για την Έμπολι.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νάπολι-Σασουόλο 4-0