Η Γιουβέντους “κλείδωσε” το 8ο σερί πρωτάθλημα στην Ιταλία

Μπορεί στο Champions League να τα έκανε… μαντάρα, όμως στην Ιταλία δεν έχει αντίπαλο: Η Γιουβέντους κέρδισε με 2-1 την Φιορεντίνα και «κλείδωσε» και μαθηματικά τον 8ο σερί τίτλο της!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Η ώρα -μιας ακόμα- στέψης για την Γιούβε έφτασε καθώς σήμερα στο «Juventus Stadium» υπήρχαν μόνο χαμόγελα παρά τον πικρό αποκλεισμό της Τετάρτης, η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο αν και δυσκολεύτηκε λίγο απέναντι στη Φιορεντίνα, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 6′ με τον Μιλένκοβιτς βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι.

Ο Άλεξ Σάντρο με πολύ ωραία κεφαλιά στο 37ο λεπτό ισοφάρισε για τους γηπεδούχους πριν το τέλος του ημιχρόνου και ο Πεζέλα στο 53′ με αυτογκόλ, μετά από γύρισμα του Ρονάλντο έγραψε το τελικό 2-1 για την Γιούβε.

Πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος η Γιουβέντους βρίσκεται στο +20 (!) από την δεύτερη Νάπολι που για άλλη μια σεζόν, βλέπει την… πλάτη της ασυναγώνιστης -εντός συνόρων- ομάδας του Τορίνου που πανηγυρίζει από σήμερα το 35ο πρωτάθλημα της ιστορίας της!