Η διαιτησία τον άφησε με άδεια χέρια στην Σύρο

Χωρίς επιβράβευση έμεινε η προσπάθεια του Άρη στην Σύρο, όπου ηττήθηκε από τον Φοίνικα με 3-0 σετ για την 21η και προτελευταία αγωνιστική, έχοντας φρικτά παράπονα από τη διαιτησία. Το αποτέλεσμα αυτό θέτει σε κίνδυνο την είσοδο των «κίτρινων» στην οκτάδα της κανονικής περιόδου.

Παρότι ταξίδεψε στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων χωρίς τον τραυματία Αινεία Τζελάτη, η ομάδα του Γιώργου Γιάτση έδωσε μεγάλη μάχη στο «Δημήτριος Βικέλας» και αν δεν έβρισκε απέναντί της μια εχθρική διαιτησία, η ροή του παιχνιδιού θα ήταν τελείως διαφορετική

Ειδικά στο πρώτο σετ, το οποίο χάθηκε με 30-28, ο Άρης ήταν εξαιρετικός, αλλά μάταια… Οι γηπεδούχοι έχτισαν νωρίς μια διαφορά (8-5, 11-8) φτάνοντας να προηγούνται με 16-11 και 18-14. Ωστόσο, οι αλλαγές του Γιάτση (Χαριτωνίδης, Μαυροβουνιώτης) και η κακή υποδοχή του Φοίνικα έφεραν τα πάνω κάτω και ο Άρης αφού μείωσε στον πόντο (18-17), προηγήθηκε 19-20 και είχε στη διάθεση του τρία σετ μπολ (από το 23-24 έως το 25-26), τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε και στο 29-28 η υπέρβαση του Κυριακίδη τελείωσε το σετ.

Πάντως οι «κίτρινοι» ακόμα φωνάζουν για τη φάση στο 26-26, όταν ο Ντόκιτς πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων αλλά ο πόντος δόθηκε στον Φοίνικα.

Η δικαίωση της προσπάθειας δεν ήρθε ούτε στο δεύτερο σετ, το οποίο επίσης χάθηκε άδικα στις λεπτομέρειες (25-23), με συνέπεια να έρθει η απογοήτευση και η ήττα, αφού οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-20 και ενώ προηγουμένως είχε αποβληθεί για διαμαρτυρία ο Γιώργος Γιάτσης (στο 20-15).

Τα σετ: 30-28, 25-23, 25-20.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Ντόκιτς 14 (14/24 επ.), Γκόρτσανιουκ 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 11% άριστες), Κουρούπης -λ 63% υπ. – 38% άριστες / Αρβανίτης, Τσέργας, Μπρίτσιτς 5 (5/7 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Ντάνγκουμπιτς
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Μποΐκοβιτς 4, Παλέντζας 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ), Ζέλιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 12 (9/26 επ., 3 άσοι, 63% υπ. – 37% άριστες), Ριζόπουλος 15 (14/23 επ., 85% υπ. – 70% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 58% υπ.- 37% άριστες) / Στεφανίδης, Χαριτωνίδης, Μαυροβουνιώτης 3 (3/6 επ.), Χαραλαμπίδης 1.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!