Η εξέλιξη του αγώνα Κυπέλλου του Άρη στο Παγκρήτιο από το PRESSARIS

Mόνο “τρίποντο” και μάλιστα με καθαρό και… μεγάλο -όσο γίνεται- σκορ απέναντι στον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο Στάδιο (20/12, 17:15), στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων (4ος όμιλος) του Κυπέλλου Ελλάδας (3η Αγωνιστική), για να προκριθεί στους “16” ως πρώτος χρειάζεται σήμερα ο Άρης!

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

To PRESSARIS θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, το ρεπορτάζ πριν, αλλά και μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Μείνετε συντονισμένοι…

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: 3-2 Ηττα του Άρη και αποκλεισμός-ντροπή.

90-+3’Κίτρινη στον Γιακούμπου.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

88′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Ντιγκινί, διώχνει στην γραμμή ο Κατσημήτρος.

82′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Εργοτέλη, έξω ο Ιατρούδης, μέσα ο Μαζουλουξής.

78′ Κακό σουτ του Ματέο Γκαρσία μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη

76′ Κίτρινη κάρτα στον Τσέλιο που γκρεμίζει τον Γκάμα.

74′ ΓΚΟΛ (3-2): Εκτελεί εύστοχα ο Ντιγκίνι.

73′ Πέναλτι για τον Άρη σε καθαρό χέρι του Κοζορώνη στην περιοχή.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Μπρους για φάουλ

69′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη, μέσα ο Καπνίδης, έξω ο Μπουρσέλης.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία. Πρώτη στο παιχνίδι.

57′ ΓΚΟΛ (3-1) Ο Ντιγκινί μειώνει για τον Άρη. Βρέθηκε στην επίθεση από τα αριστερά με τον Ντιγκινί να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, την τσίμπισε όμορφα και έκανε το πλασέ για το 3-1.

54′ Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Σιώπης, έξω ο Μπάσα.

53′ ΓΚΟΛ (3-0) Διαστάσεις διασυρμού για τον Άρη. Ανύπαρκτος… Ο Έφορντ στην αντεπίθεση σκοράρει. Απίστευτο αυτό που συμβαίνει στο Παγκρήτιο…

50′ ΓΚΟΛ (2-0) Ο Ιατρούδης πετυχαίνει και δεύτερο γκολ, ανύπαρκτη η άμυνα του Άρη.

Αλλαγή και για τον Εργοτέλη. Ο Μπουτσάκης στη θέση του Κατσούρη για τον Εργοτέλη

46′ Ξεκίνησε το β΄μέρος. Ο Άρης με μια αλλαγή, έξω ο Μαρτίνες, μέσα ο Γκαρσία.

Ο Άρης είχε 5 τελικές και 6 κόρνερ, έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα, με κατοχή 51%, χωρίς πάντως να έχει την μεγάλη ευκαιρία. Δέχθηκε ένα γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα, σε “κρύο” σημείο κι ενώ είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωση του με την αναγκαστική αλλαγή του Βέλεθ. Βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο, μια και με ήττα, αποκλείεται από τη συνέχεια του κυπέλλου, σενάριο που κανείς δεν θέλει να σκέφτεται στον Άρη…

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΜΕΡΟΥΣ:

44′ ΓΚΟΛ (1-0) Προηγείται ο Εργοτέλης. Ο Έφορντ με ατομική προσπάθεια γύρισε τη μπάλα προς τον Τσέλιο που έκανε το σουτ με τον Καντιμοίρη να διώχνει αρχικά με τη μπάλα να φτάνει στον Μπουρσέλη ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

41′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Δεληζήσης, έξω ο Βέλεθ, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει.

38′ Στο έδαφος ο Βέλεθ ξαφνικά, διακοπή του αγώνα. Αποχωρεί, ενώ δείχνει να πονάει στον οπίσθιο μηριαίο. Με 10 παίκτες ο Άρης σε αυτό το διάστημα. Στόπερ ο Μπάσα.

Τελικές 5 για τον Άρη, 0 για τον Εργοτέλη.

33′ Φάουλ του Ματίγια, από μακριά, μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

30′ Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα, χωρίς γκολ.

22′ Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Άρη, είναι το 5ο μέχρι στιγμής με τους κίτρινους να ζητάει το γκολ.

18′ Φάουλ από καλή θέση του Ματίγια, κεφαλιά Ντιγκινί, πολύ άουτ… Πιέζει ο Άρης για το γκολ.

17′ Μακρινό σουτ, εξαιρετικό από τον Μπάσα, πετάχθηκε ο Κατσιμήτρος και έδιωξε σε κέντρο. Καλή στιγμή για τους κίτρινους.

10′ Ο Άρης έχει ανεβάσει ρυθμούς και φτάνει όλο και περισσότερο προς την περιοχή του Εργοτέλη.

9′ Κερδίζει κόρνερ ο Άρης από τα δεξιά. Κακή η εκτέλεση και έδιωξε η άμυνα του Εργοτέλη.

– Φίλαθλοι του Άρη δίνουν το παρών στο Παγκρήτιο.

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι. Mε μπλε εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, ο Άρης με μαύρες. Αρχηγός του Άρη ο Μπάσα.

Ελάχιστος ο κόσμος που βρίσκεται στο Παγκρήτιο…

Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κατσούρι.

Άρης (Παντελίδης): Καντιμοίρης, Μπάσα, Ντιγκινί, Μαρτίνες, Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές, Ματίγια, Τζανακάκης, Μενέντεθ, Βέλεθ, Μάβραϊ.

Οι αλλαγές: Αναγνωστόπουλος, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ματέο Γκαρσία, Σιώπης, Καλλίδης, Μπαγκαλιάννης.

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης είναι ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς), βοηθοί του οι Νίκος Δημόπουλος (Φλώρινας) και Αντώνης Σινιοράκης (Χανίων). Τέταρτος ο Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων), ενώ παρατηρητής είναι ο Νίκος Αγαδάκος (Πειραιώς).