Η επιστροφή του Μπλούμπεργκς σε… γνώριμα μέρη

Ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς επιστρέφει σε γνώριμα μέρη, καθώς την περυσινή χρονιά αγωνίστηκε στη Ρουμανία, με τη φανέλα της Σίμπιου, αντιμετωπίζοντας την Κλουζ, η οποία στέφθηκε πρωταθλήτρια.

Ο Λετονός φόργουορντ έπαιξε στις 10 Οκτωβρίου του 2022, στο γήπεδο που θα γίνει ο αυριανός αγώνας, με την ομάδα του να γνωρίζει βαριά ήττα με 112-88. Ο νυν παίκτης του Άρη ήταν απ’ αυτούς που ξεχώρισαν, πετυχαίνοντας 13 πόντους και μαζεύοντας τέσσερα ριμπάουντ, σε 26 λεπτά.

Ο 25χρονος φόργουορντ ήταν από τους καλύτερους παίκτες της Σίμπιου και στην εντός έδρας ήττα από την Κλουζ με 88-67 στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου, έχοντας 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, στα 31 λεπτά, που έμεινε στο παρκέ.

Υπενθυμίζεται ότι ο Μπλούμπεργκς πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν πέρυσι στο ρουμανικό πρωτάθλημα, μετρώντας 15,4 πόντους, με 53% στα σουτ εντός πεδιάς και 44,6% στο τρίποντο, αλλά και 5,7 ριμπάουντ, κατά μέσο όρο, ανά ματς, εξαργυρώνοντάς την με την έλευση του στον Άρη.