Η Θέλτα πήρε το «θρίλερ» με Μαγιόρκα (4-3)

Έπειτα από ένα δραματικό ματς, η Θέλτα επικράτησε 4-3 της Μαγιόρκα στο «Μπαλαϊδος», βάζοντας τους νησιώτες σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες.

Η λύτρωση για τους Γαλιθιάνους ήρθε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του Ιάγκο Ασπας. Ηταν το δεύτερο γκολ του 34χρονου Ισπανού φορ, ο οποίος νωρίτερα είχε δώσει το προβάδισμα με 3-2 στην ομάδα του.

Η Μαγιόρκα ισοφάρισε τρεις φορές, ωστόσο έφυγε με άδεια χέρια από το Βίγκο. Μάλιστα, το κάζο για τους φιλοξενούμενους γίνεται ακόμα μεγαλύτερο αν αναλογιστεί κανείς πως η Θέλτα από το 86’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ούγκο Μάγιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα – χέρι εντός περιοχής. Στη φάση της αποβολής οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σάλβα Σεβίγια, ωστόσο ο Άσπας είχε την τελευταία λέξη.

Η ομάδα του Εντουάρντο Κουντέτ επέστρεψε στις επιτυχίες έπειτα από τρεις αγωνιστικές ενώ αυτή του Λουίς Γκαρσία συμπλήρωσε καρέ ηττών και κινδυνεύει άμεσα.