Η Λάρισα πρώτη αντίπαλος του Άρη της νέας σεζόν νίκησε τον ΠΑΟΚ 64-61

Η Λάρισα, πρώτη αντίπαλος του Άρη της νέας σεζόν στο κύπελλο (18/9) επικράτησε σε φιλικό αγώνα με 64-61 του ΠΑΟΚ που είχε στο φινάλε ένα λάθος του Λοβ και ένα άστοχο τρίποντο του Γκρίφιν για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ένα λάθος του Ζερμέιν Λοβ, που έκλεψε την μπάλα αλλά στη συνέχεια σπατάλησε την κατοχή, έκρινε τον φιλικό αγώνα της Λάρισας με τον ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου. Οι Θεσσαλοί πήραν τη νίκη με 64-61, με πλουραλισμό στην επίθεση και με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να αστοχεί στο φινάλε στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Εκτός αγώνα έμειναν για τους Θεσσαλονικείς οι τραυματίες Μιχάλης Καμπερίδης και Τζος Κάρτερ, με την Λάρισα να χτίζει προβάδισμα 11 πόντων (49-38 στο 27′), να βλέπει τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στο 56-56 αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 36-33, 52-45, 64-61

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 9 (1), Χάντσον 6 (2), Θρετ, Κρουμπάλι 7, Τσαϊρέλης 3, Βησαρίου, Σπυρόπουλος 5 (1), Σαχπατζίδης 4, Ζάρας 8 (2), Φόρτσουν 8 (2), Σπαν 8, Καράμπελας 6

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 1, Λοβ 9, Γκρίφιν 6, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 6 (2), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 9 (3), Τζόουνς 13, Τολιόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 4 (1), Ογκμπέιντε