Η Μακάμπι του Μπλατ κέρδισε τη Ρεάλ

Η Μακάμπι του Ντέιβιντ Μπλατ κέρδισε το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα… Επικράτησε μέσα στο Τελ Αβίβ της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 88-82 με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να έχει εξαιρετική παρουσία στο παρκέ με 16 πόντους σε 21 λεπτά!

Η Μακάμπι έστω και δύσκολα κατάφερε να κερδίσει τη Ρεάλ με σκορ 88-82 στο Γιαντ Ελιάου. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε σε τρομερή μέρα τον ΝΒΑερ Τζόρνταν Φάρμαρ (27π., 5ασ., 4ρ.), όμως πολύ καλή απόδοση είχε και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης. Στα 21 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ είχε 16 πόντους (4/8β., 6/11δπ.), 3 ριμπάουντ και οχτώ κερδισμένα φάουλ.

Η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη δυσκολεύεται εκτός έδρας… Έχασε και στο Καντού από την τοπική ομάδα με σκορ 78-69 με μέτρια απόδοση των δύο Ελλήνων (Μαυροειδής 2π., Βασιλειάδης χωρίς πόντο).

Ήττα γνώρισε και ο Μάικ Ουίλκινσον (5π., 4ρ.) αφού η Ούνιξ Καζάν δεν προέβαλλε καμία αντίσταση στην έδρα της απέναντι στη Μπαρτσελόνα, χάνοντας με σκορ 93-65!

Χωρίς νίκη έφυγαν από το παρκέ και άλλοι δύο πρώην παίκτες του Άρη. Ο Αντόν Γκαβέλ (14π.) και ο Πι Τζέι Τάκερ (4π., 2ασ., 2κλ.) έχασαν ως παίκτες της Μπάμπεργκ από την Μάλαγα εντός έδρας με σκοερ 79-78!

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Φενερμπαχτσέ – Νανσί 90-86, Παρτιζάν – Σαρλερουά 91-81, Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνου – Εφές Πίλσεν 54-62 (Φώτσης 5π., Μπουρούσης 11π., 10ρ.).