Η Μπασκόνια… σκούπισε την Μακάμπι με Χάουαρντ και Ρογκαβόπουλο

Η τρομερή Μπασκόνια επικράτησαν της Μακάμπι με 92-82, ανεβαίνοντας στο 13-12 και ρίχνοντας τους Ισραηλινούς στο ίδιο ρεκόρ. Μάλιστα, κατάφεραν να ξεπεράσουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, κάτι που αποτελεί εφαλτήριο για ένα πολύ καλό πλασάρισμα!

Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν να έχουν το προβάδισμα (20-26). Από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να… πυροβολούν από τα 6,75μ. (12/28 τρίποντα) και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, παίρνοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος των νικητών με 26 πόντους ήταν ο τρομερός Μάρκους Χάουαρντ, που τα έβαζε από παντού με 5/9 τρίποντα. Εξαιρετικός ο Τσίμα Μονέκε με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, όλους στο δεύτερο ημίχρονο!

Aπό πλευράς Μακάμπι, που υπέστη δεύτερη σερί ήττα και έχει ακόμη… δουλειά να κάνει ώστε να εξασφαλίσει μια θέση στη δεκάδα, προσπάθησε μόνος του ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, που μέτρησε 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 54-47, 73-63, 92-82