Η Μπενφίκα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Αμαδόρα

Η Αμαδόρα «χτύπησε» πρώτη την Μπενφίκα, όμως οι «αετοί της Λισαβόνας δεν είχαν την παραμικρή διάθεση για… δώρα, «γύρισαν» το σκορ κι απέδρασαν με το διπλό απ’ το «Estadio Jose Gomes», επικρατώντας με 4-1 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της πορτογαλικής Primeira Liga.

Αποτέλεσμα που έφερε ξανά την Μπενφίκα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εν αναμονή του αποψινού (29/1, 22:45) αγώνα της Σπόρτινγκ με την Κάσα Πία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον άλλοτε παίκτη του ΠΑΟΚ Λέο Ζαμπά, όμως οι παίκτες της Μπενφίκα ανέτρεψαν τα πάντα πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τα γκολ των Καμπράλ (44′) και Ράφα Σίλβα (45’+1′).

Στο 53′ ο Οταμέντι «κλείδωσε» την 6η σερί νίκη της Μπενφίκα στη Λίγκα, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο 20χρονος Μάρκος Λεονάρντο έβαλε την τελική «πινελιά» στο εμφατικό πέρασμα των φιλοξενούμενων. Η Αμαδόρα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Εντό με δεύτερη κίτρινη στο 71ο λεπτό.