Η Ονδούρα έστειλε σπίτι της την Αργεντινή!

Η πρώτη μεγάλη βόμβα του ποδοσφαιρικού τουρνουά στο Ρίο είναι γεγονός, αφού η Αργεντινή έμεινε εκτός συνέχειας!

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του ποδοσφαιρικού τουρνουά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο είναι γεγονός. Η Αργεντινή επιστρέφει σπίτι της, αφού δεν κατάφερε να κερδίσει την Ονδούρα (1-1) που πήρε την δεύτερη θέση στον όμιλο και μαζί το εισιτήριο για τα προημιτελικά!

Η «μπιανκοσελέστε» που ήθελε μόνο νίκη για να προκριθεί, έχασε σωρεία ευκαιριών, μεγαλύτερη εκ των οποίων ήταν το χαμένο πέναλτι του Κορέα (53’). Η Ονδούρα πήρε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λοσάνο (75’) και πήρε την πρόκριση παρά την ισοφάριση σε 1-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνες.

Πρώτη και καλύτερη από τον συγκεκριμένο όμιλο προκρίθηκε η Πορτογαλία που με τον Αντρέ Μάρτινς να μπαίνει ως αλλαγή το 84ο λεπτό αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αλγερία. Ο Γκονζάλο Πασιένσια άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα (25’), όμως οι Αλγερινοί ισοφάρισαν με τον Μπενακμπλιά (30’) και έφυγαν από το Ρίο, παίρνοντας τουλάχιστον τον πρώτο τους βαθμό στην διοργάνωση.