Η προϊστορία και οι… αριθμοί του Καρδίτσα-Άρης

Στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» θα ολοκληρωθεί το αυριανό (14/1, 20:15) πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Η Καρδίτσα υποδέχεται τον Άρη με τον ΕΣΑΚΕ να δημοσιεύει την προϊστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων.

Αναλυτικότερα:

Είναι μικρό το δείγμα γραφής των αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων, όμως από αυτό καταγράφεται η απόλυτη κυριαρχία των εκάστοτε γηπεδούχων. Ο Άρης Midea έκανε το 2/2 στα ματς της Θεσσαλονίκης αλλά η Καρδίτσα Ιαπωνική κατάφερε να πάρει το παιχνίδι στην έδρα της, μέσα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής του περσινού Πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν του αντιπάλου τους στην παράταση με 78-77 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή έναν νυν παίκτη του Άρη Midea, τον Ρομπέρτο Γκάλινατ που τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 8/11 βολές, 3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 9 λάθη. Σημαντική ήταν η συμβολή και του Σαΐντ Πρίτζετ (17π, 10/10β, 4ρ, 4ασ). Για τους «κιτρινόμαυρους» καλύτεροι ήταν ο Νόα Χόρκλερ (11π, 11ρ, 4κλ.) και ο Τσέβεζ Γκούντγουϊν (9π, 9ρ).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε μπροστά στις αρχές της τέταρτης περιόδου με 58-50 αλλά η Καρδίτσα Ιαπωνική επέστρεψε και προηγήθηκε με τρίποντο του Γκάλινατ και μία βολή του Αθηναίου (69-67 στα 14,3’’). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την παράταση με ένα έμμεσο τρίποντο του Γκούντγουϊν που αστόχησε στη βολή στα 4,7’’. Το ματς πήγε στην παράταση και η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου νίκησε αφού ο Τζανόντ Νότε αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τι έγινε στον πρώτο γύρο: Σε ένα ματς χαμηλού ρυθμού και ανάλογου σκορ, ο Άρης Midea ήταν ο νικητής με 69-61, παρότι βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 10 πόντους (29-39). Κατάφερε να καλύψει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο (50-50) για να φτάσει στην επικράτηση, στηριζόμενος κυρίως στην τριάδα που συνέθεσαν ο Βασίλης Τολιόπουλος (22π, 4/8τρ, 3ασ.), ο Ρομπέρτο Γκάλινατ (14π) και ο Ρόνι Χάρελ (11π, 7ρ, 2ασ.). Για την Καρδίτσα Ιαπωνική κορυφαίοι ήταν δύο παίκτες που αποτελούν πια παρελθόν γι’ αυτήν, ο Μίτσελ Σμιθ (18π, 8/13δ, 10ρ.) και ο Μάρεκ Κλάσεν (11π, 6ρ, 6ασ, 6λ).