ΜΠΑΣΚΕΤ

Θετικός ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο, θέλει χρόνο, νίκησε την Καρδίτσα (89-76)

Με απουσίες αγωνίστηκε και πάλι ο Αρης στην πρόβα τζενεράλε για την Γκραν Κανάρια με την Καρδίτσα. Ηταν καλός στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά θέλει χρόνο και όλους τους παίκτες, για να είναι ο Αρης που θέλει ο Καστρίτης. Το ματς έληξε 89-76.

Δυνατά ξεκίνησε η Καρδίτσα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 3-8 στο 3ο λεπτό. Οι οδηγίες Καστρίτη έφεραν αποτέλεσμα και το σκορ με ένα 6-0 άλλαξε. Ο Αρης προηγήθηκε με 20-13 στο 8ο λεπτό και έκλεισε την πρώτη περίοδο με την Καρδίτσα να μειώνει τη διαφορά (24-20).

Με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Αρης προηγήθηκε με 29-21.  Η Καρδίτσα όμως δεν τα παράτησε και μείωσε στο 15ο λεπτό σε 30-27. Ο Καστρίτης έκανε συνέχεια αλλαγές και θέλησε να βγάλει συμπεράσματα. Με δυνατή άμυνα όμως ο Αρης ξέφυγε με 37-30 στο 18ο λεπτό. Ανέβηκε στα δυο τελευταία λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε με 45-34 με τρίποντο του Καρ.

Ο Αρης ξέφυγε με τη μεγαλύτερη διαφορά στο 21ο λεπτό με 47-34. Ο Καστρίτης μοίρασε χρόνο συμμετοχής και δοκίμασε σχήματα. Η Καρδίτσα μείωσε σε 48-40 στο 23ο λεπτό. Ολο το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με πολλές μάχες. Μάλιστα, ξέφυγε στο 26ο λεπτό.  Η περίοδος έληξε 66-53 με τον Αρη να είναι βελτιωμένος.

Ο Αρης προηγήθηκε με 70-56 στο 33ο λεπτό και πάλεψε για το καλύτερο με την Καρδίτσα να χάνει ενέργεια. To ματς έληξε 89-76 και αρκετό εκνευρισμό από τη διαιτησία.

Καρ, Γκάλινατ, Σλαφτσάκης και Τολιόπουλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 45-34, 66-53, 89-76.

ΑΡΗΣ MIDEA: Σλαφτσάκης 15, Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος 9 (1), Καρ 12 (2), Κατσίβελης 5 (1), Περσίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 9, Καλόγηρος, Γκάλινατ 17 (4).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: Δίπλαρος 5, Μπιουκάναν 5, Κλάσεν 11 (3), Καπετάκης, Μαλέλης 2, ΜακΚάλουμ 4, Ουάιτ 10, Σμιθ 6, Χρηστίδης 14, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ 5 (1), Καμπερίδης 12 (4).