Θετικός στην άμυνα, άστοχος στην επίθεση, ήττα από τον Προμηθέα για Αρη (61-66)

Χωρίς Μποχωρίδη και Μπλούμπεργκς παρατάχθηκε σε ένα ακόμη δυνατό φιλικό Αρης κόντρα στον Προμηθέα για τα «Μαυροσκούφεια».

Η ήττα (61-66) θα αποτελέσει παράδειγμα για τον Αρη στα επίσημα, μιας και ήταν καλός στην άμυνα, αλλά κακός στην επίθεση.

Εκνευριστική διαιτησία σε ένα φιλικό, που δε χρειαζόταν…

Πολύ κοντά οι δυο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Αρης και Προμηθέας δοκίμασαν διάφορα σχήματα και η επίθεση ήταν σε άμυνα. Το σκορ μάλιστα ήταν 15-15 και οι δυο ομάδες ισορρόπησαν σε όλα τα επίπεδα.

Ο Αρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 19-15 στο 12ο λεπτό. Ο Καστρίτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους.  Μάλιστα, λίγο μετά προηγήθηκε με 23-17 χάρη καλάθια του Χάρελ. Ο Προμηθέας με 2 τρίποντα ισοφάρισε σε 23-23, με τον Αρη να είναι άστοχος. Ο Προμηθέας μάλιστα προηγήθηκε με 25-28 στο 18ο λεπτό. Τελικά, το ημίχρονο έληξε με 30-30 και τον Αρη να είναι πολύ άστοχος στην επίθεση.

Στην 3η περίοδο ο Αρης δεν μπήκε καλά και ο Προμηθέας ξέφυγε με 32-37 στο 23ο λεπτό. Η διαφορά πήρε στους7 στο 26ο λεπτό με τον Προμηθέα να προηγείται με 34-41, εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Αρη. Οι Πατρινοί μάλιστα προηγήθηκαν με 39-49 στο τέλος της 3ης περιόδου. Αυτό ήταν και το σκορ της συγκεκριμένης περιόδου.

Ο Αρης μπήκε δυνατά μετά τις φωνές Καστρίτη και με τρίποντα Τολιόπουλου και Χάρελ μείωσε σε 45-49 με το «καλημέρα»! Μπήκε δυνατά η ομάδα του Καστρίτη και μείωσε σε 49-52 στο 33ο λεπτό! Μάλιστα, προηγήθηκε με 53-52 ύστερα από ώρα με καλάθι του Τολιόπουλου. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλος για τη νίκη γοήτρου, αλλά ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 61-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-30, 39-49, 61-66

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο, 2, Τολιόπουλος 9 (1), Καρ 17 (2), Κατσίβελης 3 (1), Περσίδης 4, ΝτεΣόουζα 6, Χάρελ 8 (1), Γκάλινατ 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 2, Μπαζίνας 6 (2), Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόφι 10 (1), Στέφενς 9, Ενίκε 5, Κούρουκς 6, Χέιλ 21 (5).