Θετικό πρόσημο στις πρεμιέρες της β΄ φάσης σε Γιούροκαπ και ULEB Cup

Οι πρεμιέρες στην δεύτερη φάση του Γιούροκαπ και παλιότερα του ULEB Cup ταιριάζουν στον Άρη. Σε πέντε αγώνες οι κίτρινοι μετρούν τρεις νίκες, δύο στο Αλεξάνδρειο και μία εκτός έδρας, μία ήττα που ήταν σαν… νίκη και μια συντριβή από την μετέπειτα κάτοχο του τίτλου.

2004-05 – ULEB Cup

Μετά την κανονική διάρκεια του ULEB Cup οι κίτρινοι αντιμετώπισαν σε διπλούς αγώνες την Λιέτουβος Ρίτας στους “16”. Κέρδισαν μέσα στο Αλεξάνδρειο με σκορ 77-75 με εξαιρετική εμφάνιση του Ντεχουάν Κόλινς που είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 κλεψίματα! Ηττήθηκαν μια βδομάδα μετά με 81-77 στο Βίλνιους και αποκλείστηκαν.

2005-06 – ULEB Cup

Αμέσως μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας του ULEB Cup, οι κίτρινοι αντιμετώπισαν τον Πανιώνιο σε διπλούς αγώνες, στην φάση των “16”. Κέρδισαν στην Αθήνα με σκορ 72-70 με τον Νικολάι Πάντιους να κάνει… όργια με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Κέρδισαν και στο Παλέ με 112-105 (Στακ 34π.) μετά από τρεις παρατάσεις και προκρίθηκαν, φτάνοντας ως τον τελικό του Σαρλερουά.

2009-10 – Γιούροκαπ

Την περίοδο 2008-09 οι κίτρινοι αποκλείστηκαν από την κανονική διάρκεια. Την επόμενη χρονιά προκρίθηκαν και στην φάση Last16 ξεκίνησαν με ήττα στην Βαρκελώνη από την Μπανταλόνα (74-72), που όμως έμοιαζε με… νίκη, αν αναλογιστεί κανείς ότι το δεκάλεπτο ήταν 26-11 και το ημίχρονο 48-36. Οι κίτρινοι έκλεισαν την διαφορά στο καλάθι, διέλυσαν στον β’ γύρο τους Καταλανούς με 84-54 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, αφού είχαν κερδίσει και την Άλμπα δύο φορές!

2010-11 – Γιούροκαπ

Στον πρώτο αγώνα της φάσης Last16 οι κίτρινοι υποδέχθηκαν την Μπουντιβέλνικ στο Παλέ και είχαν ένα εύκολο βράδυ, κερδίζοντας με 85-69 με 23 πόντους από τον Μπόμπι Μπράουν και 15 από τον Κώστα Σλούκα. Στη συνέχεια τα έκαναν… μαντάρα, χάνοντας δύο φορές από την Γκέτινγκεν και αποκλείστηκαν από ένα θεωρητικά εύκολο όμιλο.

2011-12 – Γιούροκαπ

Οι κίτρινοι υποδέχθηκαν στο Last16 την Κίμκι και αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο (30-31). Στη συνέχεια δεν είχαν την ποιότητα να κοντράρουν την κορυφαία ομάδα της διοργάνωσης εκείνη τη χρονιά και ηττήθηκαν με 73-48 (Τζέιμς 11π., Βεργίνης 11π.) στο Αλεξάνδρειο. Η Κίμκι κατέκτησε αργότερα το τρόπαιο, νικώντας στο φάιναλ φορ την Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης και την Βαλένθια.